Z kim, jak i gdzie - czyli nowa III liga

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Z kim, jak i gdzie - czyli nowa III liga
2016-08-02

Już w najbliższą sobotą piłkarze NKP Podhale Nowy Targ zainaugurują sezon 2016/2017 w nowej, zreorganizowanej III lidze. W poniższym artykule przedstawimy Państwu z kim przyjdzie nam się zmierzyć w nadchodzącym sezonie oraz jak będą wyglądały tegoroczne rozgrywki.

III liga w nadchodzącym sezonie będzie 1. edycją rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie przeprowadzonej w 2016 roku, która zredukowała liczbę grup z 8 do 4. W związku z tym rozgrywki grupy IV, w skład której wchodzi NKP Podhale powstaną z połączenia III ligi małopolsko-świętokrzyskiej oraz III ligi podkarpacko-lubelskiej.

Nowy system rozgrywek zwykło się nazywać "silniejszą III ligą". Nie bez powodu, bowiem tworzyć ją będą takie marki jak m. in. Motor Lublin, Stal Rzeszów, czy Garbarnia Kraków (z którą zresztą w ostatnim sparingu nasz zespół wygrał na wyjeździe 2:0). Typowymi beniaminkami w tym sezonie będą z kolei Cosmos Nowotaniec (grupa podkarpacka), Wierna Małogoszcz (grupa świętokrzyska), Podlasie Biała Podlaska (grupa lubelska) oraz MKS Trzebinia-Siersza (grupa małopolska), które uzyskały awans z IV ligi.

Silniejsi rywale pociągnęli za sobą również wzmocnienie naszej drużyny. Jak do tej pory szeregi NKP Podhale zasilili Michał Bedronka, Przemek Piwowarczyk (obaj Nadwiślan Góra), Wojciech Dziadzio (Wisła Sandomierz) oraz Michał Nawrot i Jakub Ochman (Hutnik Kraków). Póki co lista wzmocnień nie powiększa się, ale wciąż na testach w naszej drużynie przebywa trzech nowych piłkarzy: 17-letni Konrad Buć (ostatnio Stal Rzeszów), 22-letni Arkadiusz Zawiślan (Bronowianka) oraz 25-letni Adrian Ligienza (Broń Radom).

Jeśli chodzi o Zawiślana, to wszystko jest już prawie dogadane, zostaje tylko porozumieć się z jego klubem w sprawie transferu. Pozostali wciąż są pod naszą obserwacją i po kilku treningach na dniach podejmiemy wraz z zarządem decyzję o tym, czy u nas zostaną, czy też nie - zdradza drugi trener Podhala, Grzegorz Hajnos.

Nowe twarze w NKP pojawiły się głównie z powodu licznych kontuzji, jakie ostatnio doznali Potoniec, Gadzina, Komorek i Luberda. Jak ma się sytuacja z tymi piłkarzami?

Generalnie Jarek (przyp. red. Potoniec) i Komorek wrócą do gry już niedługo. Gadzinę czeka jeszcze około 2-tygodniowa przerwa. Najgorzej w tej chwili wygląda sytuacja z Kubą Luberdą, który będzie pauzował jeszcze do 3 tygodni.

Start ligi nastąpi już w najbliższą sobotę, a w 1. kolejce spotkań NKP Podhale podejmie u siebie Avię Świdnik - 6. zespół III ligi podkarpacko-lubelskiej zeszłego sezonu (mecz o godzinie 17:00 w Nowym Targu). Przypomnijmy, że w swojej grupie nasza drużyna zajęła w zeszłym sezonie 4. lokatę, tuż za Sołą Oświęcim.

Jeśli jesteśmy już przy sprawach związanych z tabelą, powiedzmy sobie jeszcze jak będzie wyglądała zasada spadków i awansów obowiązująca w nadchodzących rozgrywkach. Oto co następuje:

- drużyny, które zajmą 1 miejsca w tabeli każdej z grup III ligi uzyskają bezpośredni awans do rozgrywek II ligi,
- drużyny, które zajmą miejsca 14-16 w tabeli każdej z grup III ligi spadną do IV ligi,
- liczba drużyn spadających do IV ligi może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi,
- awans do rozgrywek każdej z grup III ligi w następnym sezonie uzyskają 4 zespoły IV ligi - mistrzowie rozgrywek IV ligi poszczególnych ZPN.

(Źródło: regionalnapilka.pl)

Podsumowując, w nadchodzącym sezonie III liga grupa IV będzie składała się z następujących drużyn:

Herb

Drużyna

Avia Świdnik

Cosmos Nowotaniec

Garbarnia Kraków

JKS 1909 Jarosław

Karpaty Krosno

KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski

MKS Trzebinia-Siersza

Motor Lublin

Orlęta Radzyń Podlaski

Podhale Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska

Resovia Rzeszów

Soła Oświęcim

Stal Rzeszów

Spartakus Razem Daleszyce

Unia Tarnów

Wierna Małogoszcz

Wisła II Kraków

Dodatkowe informacje:

- Szczegółowe informacje dotyczące zreorganizowanej III ligi
- Tabela i terminarz rozgrywek
- Cennik biletów i karnetów na nadchodzący sezon

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY