Akademia Piłkarska Podhale

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Akademia Piłkarska Podhale
2016-02-27

W Nowym Targu – na wzór najmocniejszych ośrodków piłkarskich w naszym kraju - powstaje w pełni profesjonalna Akademia Piłkarska Podhale.

Projekt Akademii – nad którą pieczę sprawować będzie Nowotarski Klub Piłkarski Podhale, a bezpośrednim partnerem będzie miasto Nowy Targ – jest w końcowej fazie dopinania spraw formalnych i ruszyć ma już tej wiosny.

Rolę jej dyrektora i jednocześnie koordynatora pełnił będzie Tomasz Gorczyk. To postać, która kibicom piłki podhalańskiej niewiele mówi. Jest rodowitym Ślązakiem, wychowankiem Piasta Gliwice. Karierę zawodniczą zakończył na wieku juniora. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pracował jako trener w SWSM Promotor Zabrze, którego był też członkiem zarządu. W 2009 roku dzięki współpracy z Górnikiem Zabrze prowadzona przez niego drużyna rocznika 1996 została przyłączona do klubu z Roosevelta. Z tym zespołem święcił swoje sukcesy. Największy to zeszłoroczne trzecie miejsce w Centralnej Lidzie Juniorów Starszych. Był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki. Brał czynny udział przy tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Ma duże doświadczenie w organizacji turniejów i obozów dla dzieci, i młodzieży. Jest stałym uczestnikiem konferencji szkoleniowych, w tym też tych o charakterze międzynarodowym. Współpracował m.in. z Schalke 04 Gelsenkirchen i Spartakiem Tarnawa.

Od wielu lat przyjeżdżałem na Podhale na zgrupowania ze swoimi podopiecznymi. Już wtedy rzucił mi się w oczy olbrzymi, aczkolwiek bardzo niewykorzystany potencjał i możliwości jakie drzemią w tym regionie. Teraz wreszcie znaleźli się ludzie w osobach władz klubu z Nowego Targu, którzy chcą to zmienić i są w tym kierunku bardzo zdeterminowani. Bardzo chętnie przystałem na propozycję współpracy i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem. Jestem przekonany, że przy odpowiedniej pracy, zaangażowaniu i współpracy całego środowiska podhalańskiej piłki, uda się stworzyć coś fajnego, na czym zyska cały region. To nie jest projekt na pół roku, rok czy dwa lata. Myślimy bardziej przyszłościowo. Pełne szkolenie obejmuje 9 lat. Dopiero wtedy będzie można wysunąć pierwsze konkretne wnioski – wyjaśnia kulisy powstania Akademii, Gorczyk.

AP Podhale w swoim zamyśle ma zagwarantować najzdolniejszym piłkarzom z naszego regionu systematyczny rozwój w oparciu o najnowocześniejsze i odpowiednio dopasowane metody szkoleniowe. Wraz z nowym rokiem szkolnym uruchomione mają zostać klasy sportowe na poziomie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Średniej. Członkowie Akademii będą mieli swobodny dostęp do miejskich obiektów sportowych: sal gimnastycznych, „orlików” i boisk trawiastych.

Celem Akademii jest przede wszystkim propagowanie piłki nożnej jako sportu masowego i stworzenie optymalnych warunków do uprawiana tego sportu, przez jak największą ilość dzieci i młodzieży – podkreśla Gorczyk – Funkcjonowanie Akademii ma spełniać trzy zadania: wychowawcze, edukacyjne i sportowe. Pierwsze dwa ukierunkowane są na właściwą postawę wychowawczą, dyscyplinę i patriotyzm regionalny i klubowy, dlatego są stawiane bezwzględnie przed wszystkimi uczestnikami zajęć. Natomiast cele sportowe ze względu na zróżnicowany charakter i poziom wykształcenia, będą wyznaczanie indywidualnie. Wszystkie te trzy cele muszą iść ze sobą w ścisłej symbiozie. Tylko wtedy odniesiemy sukces – dodaje.

W dalszej perspektywie AP Podhale ma nie tylko współpracować z klubami z naszego regionu, ale jest też z największymi ośrodkami piłkarskimi w kraju.

/Tekst: Maciej Zubek

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY