NKP Podhale i AP Podhala partnerem biegu charytatywnego!

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ NKP Podhale i AP Podhala partnerem biegu charytatywnego!
2018-09-12

6 października 2018 r. w Nowym Targu, w Leśniczówce (wiata edukacyjna) przy ul. Składowej odbędzie się bieg masowy pod hasłem 1. Zdrowo Biegam Max Dycha Na 100 lat Niepodległości. Miło nam poinformować, że jednym z jego partnerów zostały: Klub NKP Podhale i Akademia Piłkarska Podhala!

O świetnej, aczkolwiek zupełnie nowej w naszym środowisku inicjatywie Stowarzyszenia I Love Podhale rozmawiamy z Urszulą Starzyk – założycielką Stowarzyszenia i Rzecznikiem Biegu. Serdecznie zapraszamy na niezwykle interesujący wywiad, obiecując mnóstwo inspirujących myśli zarówno w trakcie, jak i po lekturze!

Jakub Udziela (NKP Podhale): Jest Pani - o ile dobrze mi wiadomo - Prezesem Stowarzyszenia I LOVE PODHALE. Może Pani pokrótce opowiedzieć, czym ono się zajmuje?
Urszula Starzyk: Myli się Pan. Nie jestem prezesem. Jesteśmy Stowarzyszeniem Zwykłym, a to oznacza, że jest jeden, decyzyjny kapitan - przewodniczący. Samo Stowarzyszenie I Love Podhale zajmuje się promocją regionu i miasta oraz ludzi. Jesteśmy stowarzyszeniem activity i staramy się pokazywać ludziom różne możliwości poprzez eventy i wszelkiego typu działania.

A skąd pomysł, by zorganizować w Nowym Targu Bieg Charytatywny?
- To złożona sprawa. Pomysł zrodził się podczas moich osobistych, codziennych biegów, marszów i spacerów. Dzięki aktywności poznałam mnóstwo nowych, fantastycznych ludzi. To rozmowy z nimi dały początek pomysłowi: zróbmy bieg na krótkim dystansie, bieg masowy. Wszystko przemawiało za: teren sportowy, mnóstwo fascynatów biegania i całe biegające rodziny. Pomyślałam wówczas: a dlaczego tej idei biegu nie przekuć na pomoc? Pomogła też mądrość, mówiąca o tym, że dobrze jest znać wrogów i że to bogactwo. Stąd antyteza w tym biegu: Bieg dla naszych przyjaciół!

Czy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to główny powód do organizacji tego przedsięwzięcia?
- W chwili obchodów trudno sobie nawet wyobrazić, że to nie jest topowy temat. Główny powód to jednak bieg, potem akcja “trzymaj formę”, promująca zdrowy, higieniczny tryb życia, których zwieńczeniem będzie ognisko Na 100 lat Niepodległości ze śpiewaniem m. in. pieśni patriotycznych. To taki trochę powrót do przeszłości i wolnościowych korzeni. Stąd też pomysł na rozświetlenie latarkami mroków, by upamiętnić tych, którzy tę wolność nam wywalczyli.

Jak wielu uczestników się Pani spodziewa?
- Nie wiem, co Pan rozumie pod pojęciem uczestnik. To familijna impreza.

Szacujemy, że będzie ich ponad 200 w samych biegach, chociaż może być i dużo więcej, albo mniej... Mówienie o jakichkolwiek liczbach w tym momencie byłoby nieporozumieniem. Impreza organizowana jest po raz pierwszy w historii miasta. Nie możemy powoływać się na jakiekolwiek statystyki, czy doświadczenia.

Wiemy, że wśród partnerów tej pięknej inicjatywy jest również Nowotarski Klub Piłkarski "Podhale" i Akademia Piłkarska Podhala. Jak udało się nawiązać współpracę i czego będzie ona dokładnie dotyczyć?
- Z NKP Podhale mam styczność od kiedy przyjechałam do Nowego Targu (przyp. red. Pani Ula pochodzi z Częstochowy, a przed długi czasu studiowała i mieszkała w Krakowie). Mam tam też wielu znajomych. Kiedy zrodził się pomysł, tak po ludzku zapytałam, czy NKP Podhale i Akademia Piłkarska nie dołączyliby do nas. W końcu piłkarze biegają na boisku podczas każdego meczu ponoć nie takie dystanse - argumentowałam - oporu nie było. Pan Andrzej Podgórski - prezes NKP i wiceprezes NKP, Pan Aleksander Bukański prawie w tym samym momencie powiedzieli: „wchodzimy” i postawili warunek, że interesuje ich tylko układ partnerski. Tym sposobem, bez wcześniejszych rozmów, wstrzelili się w nasz projekt i to był ten początek. Jako partnerzy mamy identyczne prawa i obowiązki. Tymi ostatnimi już się podzieliliśmy. Każdy ma swoją działkę i ma ją dopieścić. Początek pokazał, że wsparcie klubu jest mocne, a słowo wiarygodne.

Czy poza partnerstwem przy wydarzeniu, Klub będzie zaangażowany jeszcze w jakiś sposób w Bieg?
- Mam taką nadzieję. W końcu piłkarze biegają dość sporo, tyle że w obrębie prostokąta. Teraz będą mogli sprawdzić swoją kondycję na prostej, rywalizując ze wszystkimi innymi uczestnikami biegu. To wcale nie znaczy, że będą mieli łatwiej, czy z górki. Inni sportowcy przecież tak łatwo skóry nie sprzedadzą.

A poza Klubem - kogo można wymienić w gronie partnerów, czy też ambasadorów wydarzenia oraz czy jest to już zamknięta lista, czy też wciąż to grono się powiększa?
- Uuu… tu już teraz jest nas całkiem sporo: SANEPID, NADLEŚNICTWO, PCK, UTW, Fundacja im. A. Worwy, Tatra - Hajnos, podhale24, MOK, Akademia Tańca, NTVK, Zbigniew Steskal, Firma Janas, Firma Żarnecki, Alor - Alicja Krzystyniak, NKP Podhale, Dido Sport, Akademia Piłkarska... ale to jeszcze nie wszyscy (mogłam nawet kilku pominąć), bo wielu innych deklaruje tę chęć, ale dokąd nie otrzymamy logo danej firmy, dotąd negocjacje trwają.

Nasi Ambasadorzy też nie są tuzinkowi, bo to: wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski, Strongman Robert Nemś, iromanka Maria Hajnos-Małecka oraz Hokejowa Reprezentacja Artystów Polskich… tu jeszcze celujemy w jedną osobę z najmłodszego pokolenia rozpoznawalnych gwiazd.

Patronat Medialny sprawują: TVP3 Kraków i Tygodnik Podhalański.

Patronat objął Burmistrz Nowego Targu - Grzegorz Watycha i starosta nowotarski - Krzysztofa Faber.

Patronat honorowy sprawuje Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Lista jednak wciąż jest żywa. Po raz pierwszy też grupa inicjatywna działa w tak transparentny sposób, pokazując krok po kroku swoje działania.

Na koniec zapytam: jak zachęciłaby Pani do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zarówno biegaczy, jak i ofiarodawców?
- To bardzo trudne zadanie. Kochani: nie szukajcie przeszkód. Po prostu z nami bądźcie. Parafrazując mądrość ludową, powiem tak: lepiej biegać i potem żałować, niż żałować, że się nie biegało.

Powiem też, że bardzo liczymy na Was kochani i tych, którzy biegają tu lokalnie, i tych, którzy do nas przyjadą. Od Was zależy i od tej frekwencji zależy, czy impreza wpisze się w kalendarz corocznych imprez.

Biegać będziemy w malowniczym miejscu, pełnym nowych ścieżek spacerowych i o dziwo w miejscu zaliczanym do najbardziej uprzemysłowionej części Nowego Targu, w miejscu też mocno historycznie związanym z okresem największej świetności legendarnego kombinatu NZPS Podhale, który wypromował markę nowotarskich butów. Ta lokalizacja to żywe świadectwo symbiozy przyrody, historii i nowoczesności.

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY