Wywiad z trenerem Kulawikiem na początku przygotowań (+zdjęcia z pierwszego treningu)

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Wywiad z trenerem Kulawikiem na początku przygotowań (+zdjęcia z pierwszego treningu)
2017-07-06

Dziś piłkarze NKP Podhale wznowili treningi przed sezonem 2017/2018. Nie zabrakło nowych twarzy, nie zabrakło też rozmowy z nowym szkoleniowcem. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z Tomaszem Kulawikiem!

Jakub Udziela: Trenerze, dzisiaj pierwszy trening po przerwie. Kibice wciąż jednak nie wiedzą kto dokładnie zagra w Podhalu w nowym sezonie. Kiedy trener planuje wykrystalizować kadrę?
Tomasz Kulawik: Myślę, że będziemy potrzebowali dwa tygodnie, aby tą kadrę zbudować. Na razie mamy przegląd zawodników, w sobotę organizujemy test-mecz i zapraszamy na niego osoby, które będą z nami trenować. Będziemy decydować w trakcie kto z nami zostanie, a z kim się pożegnamy.

Ile dokładnie zawodników będzie liczyła szeroka kadra?
- Chciałbym, żeby to było 22 zawodników z pola i 3 bramkarzy, czyli łącznie 25-osobowa kadra. To spokojnie powinno nam wystarczyć do tego, by wszystko dobrze funkcjonowało i by móc zrobić odpowiednią jednostkę treningową.

Jaki jest plan przygotowań na teraz, przed pucharami i ligą?
- W pierwszym tygodniu mamy po jednej jednostce treningowej dziennie, w drugim tygodniu będzie obóz dochodzeniowy z dwoma treningami, a później spokojnie schodzimy z tych obciążeń i będziemy mieli po jednym treningu. Także poza niedzielą pracujemy dzień w dzień.

Jak dużo sparingów planujecie rozegrać?
- W planach jest 5 sparingów i do tego mecze pucharowe. Przy czym szczegółów dowiemy się po powrocie trenera asystenta, który umawiał te spotkania i ma je potwierdzić. Myślę, że jutro będziemy już wszyskto na ten temat wiedzieli: z kim, gdzie i o której.

A jak będzie wyglądał system treningowy w sezonie?
- Przede wszystkim co drugi tydzień planujemy we wtorek zrobić dwie jednostki treningowe i wtedy czwartek wolny. A poza tym niedużo się zmienia. Też będziemy pracowali jednostkowo, w każdym dniu trening.

Nad czym drużyna będzie na tych treningach pracowała? Będzie to tylko boisko czy też coś więcej?
- Nie tylko boisko. Będzie też siłownia i praca nad siłą, ale oprócz tego więcej taktyki. Treningi taktyczne pod danego przeciwnika, na których będziemy ustalać naszą grę ofensywną i defensywną.

Rozumiem. Teraz mam jeszcze kilka dodatkowych pytań dotyczących Pana systemu szkolenia. Jaki styl gry Pan preferuje?
- Chcę żebyśmy grali ofensywnie, bo to najlepsze, co może być. Nie strzelając bramek, nie wygrywa się meczu, a remisy dużo nie dają. Wtedy zawsze zespół jest stratny o te dwa punkty.

Co dla Pana jest najważniejsze, jeśli chodzi o postawę zawodnika?
- Przede wszystkim zaangażowanie w mecz. Najgorszą sytuacją jest, gdy zawodnik przejdzie obok spotkania. Wtedy ani on, ani trener, ani kibice nie mają satysfakcji.

> GALERIA ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO TRENINGU <

A co trzeba zrobić, żeby podpaść trenerowi Kulawikowi?
- (Śmiech). Myślę, że tutaj nie będziemy mieli takich sytuacji i problemów z zawodnikami.

Ma Pan swój ideał trenera, kogoś, na kim się Pan wzoruje?
- Nie mam takiego. Jestem zdania, że od każdego trzeba coś wziąć, coś pozytywnego i trzeba się uczyć całe życie.

No i jedno z ostatnich pytań...
- Najszybsze zwierzę świata, tak (śmiech)?

Nie do końca (śmiech). Jak ważna jest dla Pana psychologia sportu?
- Przede wszystkim przez trzy lata miałem zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim z psychologii sportu z panem Blecharzem, także myślę, że tu nie będzie problemu, bym wdrażał to, co przerabiałem ze studentami, co im tłumaczyłem, co jest najważniejsze dla zawodnika, by miał on jak najwięcej korzyści.

I na koniec: cel na ten sezon to po prostu awans?
- Najważniejsze, by zespół dobrze grał. A co będzie dalej - zobaczymy. Przede wszystkim chcę, żeby piłkarze grali dobrą piłkę, dobrą dla oka i byli zadowoleni z każdego meczu - i kibice, i zawodnicy.

Dziękuję w takim razie za rozmowę.
- Dziękuję również.


Z trenerem Kulawikiem rozmawialiśmy podczas dzisiejszego treningu, w którym wzięło udział blisko 20 piłkarzy. Był to zwykły, pourlopowy rozruch. Zawodnicy przeszli też pierwsze, podstawowe badania. Szczegółowe czekają ich jutro. Po nich sztab szkoleniowy będzie mógł wprowadził więcej szczegółów do planu treningowego i dobrać odpowiednią ilość jednostek treningowych. Nowi, testowani zawodnicy zostaną sprawdzeni już w sobotę podczas test-meczu, który zaplanowano na godzinę 17:00.

I to tyle, jeśli chodzi o pierwszy raport z przygotowań do nowego sezonu. Abyście byli stale na bieżąco, śledźcie naszą stronę WWW i stronę na Facebook'u. Do zobaczenia, do usłyszenia wkrótce!

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY