Mateusz Wójcik: Piłkarzem jest się 24h na dobę, a nie tylko przez 90, czy 120 minut

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Mateusz Wójcik: Piłkarzem jest się 24h na dobę, a nie tylko przez 90, czy 120 minut
2020-03-22

Wczoraj o pracę pierwszej drużyny i jej treningi w czasie epidemii pytaliśmy trenera Marcina Zubka, dziś zapraszamy na wywiad z trenerem bramkarzy - Mateuszem Wójcikiem!Nasz rozmówca: Trener bramkarzy - Mateusz Wójcik

Jakub Udziela: Trenerze, bramkarze - podobnie jak zawodnicy z pola - trenują tylko indywidualnie? 

Mateusz Wójcik: W dzisiejszych czasach nie jest to duży problem, każdy z bramkarzy otrzymał indywidualną rozpiskę treningową, która zawiera dokładnie krok po kroku informacje jak „przetrwać” gorący okres, nie tracąc tego, co zostało już wypracowane przez całą zimę. Na co dzień jesteśmy w kontakcie telefonicznym z każdym bramkarzem, ucinamy sobie pogawędki, a po każdym treningu zawodnicy przesyłają zrzuty ekranu (przyp. red. np. raportów treningowych) oraz nagrania. Można powiedzieć, że dzięki epidemii korzystamy z dobrodziejstw techniki w 100%. Jest inaczej, ale dajemy radę.


Plan aktywacji przed treningiem: rolowanie, mobilność, stabilność

Jak często w tygodniu trenują bramkarze?

Pod tym względem wiele się nie zmieniło, świadomość to słowo klucz. Bramkarze trenują minimum dwa razy dziennie od poniedziałku do soboty, niedziela jest dniem wolnym. W dzisiejszych czasach powszechnie wiadomo, że piłkarzem jest się 24h na dobę, a nie tylko przez 90 minut meczu, czy 120 minut treningu. W trakcie normalnego sezonu ogrom pracy bramkarze wykonują indywidualnie, oczywiście na podstawie rozpisek od trenera, a także pod naszą kontrolą. Budowanie formy sportowej jest procesem złożonym, na który wpływ ma wiele czynników, a trener jest od tego, żeby to wszystko umiejętnie poukładać z wymiernymi korzyściami dla zawodnika.


Część z przedtreningowej sesji działania przeciwurazowego

W jaki więc sposób zamierzacie utrzymać piłkarzy w rytmie meczowym? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jeśli już wrócimy do treningów drużynowych, to na pewno uda nam się wrócić szybko do rytmu meczowego, gdyż bramkarze cały czas są dobrze przygotowywani i monitorowani. Kontakt z piłka mają mimo wszystko.

Czyli poza treningiem “w domu” są też treningi z piłką?

Gra na pozycji bramkarza i trening specjalistyczny rozpisany zawodnikom zawiera wszelkie potrzebne aspekty do utrzymania wysokiej formy sportowej. Dom i podwórko (w izolacji od ludzi) - zarówno z piłką, jak i bez niej.


Wykres po treningu biegowym

Na koniec zapytam podobnie jak wczoraj trenera Zubka: jak nastroje w drużynie i sztabie, jak wygląda Wasza praca jako trenerów?

Również w tym aspekcie wiele się nie zmieniło, pracujemy z tą samą intensywnością i starannością w każdym szczególe, tylko w domach, a nie w klubie. Ciągle do siebie piszemy i dzwonimy, aby wszystko było dopracowane w każdym calu na start rozgrywek, które, mamy wielką nadzieję, że niebawem ruszą.

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY