Paweł Kucek: Stać nas na to, aby piąć się w górę tabeli

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Paweł Kucek: Stać nas na to, aby piąć się w górę tabeli
2020-03-02

Od początku przygotowań do rundy wiosennej, sztab pierwszego zespołu wzbogacił się o nowego szkoleniowca - Pawła Kucka, który pełni rolę asystenta pierwszego trenera - Marcina Zubka. Dziś, na 6 dni przed startem rozgrywek zapraszamy do lektury wywiadu, w którym drugi trener pierwszej drużyny NKP Podhale uchyli rąbka tajemnicy o swojej przeszłości, obecnej sytuacji w drużynie, a także o planach zespołu na kolejny etap rozgrywek III ligi!

Fot. Maciej Zubek

Na początku seria krótkich pytań, czyli "metryczka" trenera!

- Zostałem trenerem, ponieważ...
Paweł Kucek: Odkąd pamiętam jestem związany ze sportem, a piłka nożna zawsze była mi najbliższa, dlatego nie wyobrażam sobie innej drogi niż ta, którą wybrałem. 

- W swojej pracy najbardziej lubię...
Emocje, które towarzyszą każdemu meczowi.

- Trenerem jestem od...
W 2010 roku, podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, ukończyłem kurs trenera II klasy, a w 2017 roku kurs UEFA A.

- W swojej trenerskiej karierze pracowałem jako...
W latach 2010-2016 pracowałem w międzynarodowej organizacji piłkarskiej Coerver Coaching. W 2016 roku rozpocząłem własną ścieżkę trenerską powołując fundację, której głównym celem jest indywidualny rozwój zawodnika. Organizacja działa w formie całorocznych zajęć w akademii piłkarskiej, treningów indywidualnych oraz krótkoterminowych obozów sportowych.

- Najbardziej cenię w zawodnikach...
Profesjonalizm oraz ciężką pracę, jaką wkładają w podnoszenie swoich umiejętności nie tylko podczas treningów, ale również poza nimi.

- Za 10 lat będę...
Czas pokaże. Stawiam sobie cele, ale nie aż tak długoterminowe. W tym momencie chcę jak najlepiej wykonywać swoją pracę w Podhalu Nowy Targ.

A teraz czas na dłuższą rozmowę!

Jakub Udziela: Trenerze, jest Pan nową twarzą w seniorskim zespole naszego Klubu. Jak wrażenia po pierwszych tygodniach pracy?
Na początku chciałbym podziękować Zarządowi Klubu na czele z prezesem panem Michałem Rubisiem, jak również trenerowi Marcinowi Zubkowi za zaufanie jakim mnie obdarzyli. Cieszę się, że mogłem dołączyć do jedynego III-ligowca w naszej okolicy.

Odpowiadając na pytanie: Podhale jest bardzo poukładanym klubem. Widać tutaj ciężką pracę wielu ludzi, która przyczyniła się do tego, aby Klub był w takim miejscu, jakim jest na dzień dzisiejszy.

Kto lub co skłoniło Pana do podjęcia się funkcji asystenta trenera Marcina Zubka?
Będąc wcześniej trenerem w grupach młodzieżowych, zawsze gdzieś z tyłu głowy była chęć pracy z drużyną seniorską. Kiedy zadzwonił trener Zubek z propozycją dołączenia do sztabu w roli jego asystenta, nie miałem problemu z podjęciem decyzji. Tym bardziej, że z trenerem Zubkiem znamy się od wielu lat i wiem, że jest on bardzo ambitnym człowiekiem, który z pełnym zaangażowaniem podchodzi do swoich obowiązków.

Jak układa się współpraca w sztabie pierwszego zespołu?
Po dwóch miesiącach pracy mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że współpraca układa się bardzo dobrze i jestem przekonany, że w dalszym ciągu tak będzie. Sztab Podhala tworzą znakomici ludzie, dlatego cieszę się, że mogę być jego częścią.

Tak się składa, że razem z trenerem Zubkiem, jak również z trenerem bramkarzy Mateuszem Wójcikiem jesteśmy rówieśnikami, więc pewnie po części dlatego mamy podobną wizję prowadzenia drużyny. Oczywiście nie jest tak, że w 100% zgadzamy się ze sobą w każdej kwestii. Ale na tym polega praca w zespole, aby każdy na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia mógł wyrazić własne zdanie, przedyskutować go z resztą załogi i dojść do porozumienia. Wtedy rodzą się najlepsze rozwiązania.

Jak podsumowałby Pan czas zimowego okresu przygotowawczego oraz przebieg meczów kontrolnych?
Jest to standardowy okres przygotowawczy z podziałem na etapy: adaptacja w pierwszym okresie, następnie etap kształtowania zdolności motorycznych, przejście z objętości w intensywność oraz ostatni etap, to bezpośrednie przygotowanie startowe. To, co chcieliśmy zrealizować w trakcie okresu przygotowawczego zostało wykonane w optymalny sposób.

Wszystkie mecze kontrolne rozgrywaliśmy z bardzo wymagającymi przeciwnikami. Były to mecze z drużynami z wyższych lig (Podbeskidzie Bielsko-Biała, FK Poprad, Garbarnia Kraków czy Stal Stalowa Wola), jak również z zespołami z 3 czy 4 ligi (Wierchy Rabka, Lider Włocławek, GKS Glinik Gorlice, Unia Tarnów, Gwarek Tarnowskie Góry). Oczywiście były mecze, z których jesteśmy bardziej zadowoleni, jak również takie, które pokazały gdzie drużyna ma jeszcze rezerwy i na co my jako sztab musimy nałożyć większy nacisk podczas treningów.

Nad czym jeszcze musicie popracować przed startem rozgrywek?
W ostatnim mikrocyklu treningowym, tuż przed rozpoczęciem rundy wiosennej, skupimy się na organizacji gry przeciwnika. Ponadto chcemy wykorzystać maksymalnie potencjał drzemiący w każdym zawodniku, dlatego staramy się bardzo mocno zindywidualizować naszą pracę. Wprowadziliśmy m.in. indywidualne analizy poszczególnych zawodników z każdego meczu, dzięki czemu możemy skupić się na elementach, które zawodnik ma szansę wykonać lepiej w trakcie gry.

Czy Kadra jest już kompletna, a zawodnicy zdrowi? Czy szykują się jeszcze jakieś wzmocnienia lub ktoś opuści zespół?
Na chwilę obecną mamy ustabilizowaną kadrę. Jesteśmy z niej zadowoleni i wszystko wskazuje na to, że właśnie z tą kadrą przystąpimy do pierwszego meczu. Jeden zawodnik ma drobny uraz, ale jest pod stałą opieką naszego fizjoterapeuty i od poniedziałku (przy. red. 02.03) wraca do treningów.

Wznowienie rozgrywek III ligi grupy IV nastąpi 7, w tę sobotę. Na koniec więc: jakie cele stawiane są przed zespołem na rundę wiosenną?
Chcielibyśmy każdy mecz ligowy rozegrać w optymalny sposób, na miarę aktualnych możliwości i predyspozycji poszczególnych zawodników. A jaki to da końcowy rezultat – czas pokaże. Jestem przekonany, że stać nas na to, aby piąć się w górę tabeli.

Dziękuję w takim razie za rozmowę i życzę przede wszystkim zdrowia, by to pozwalało zawodnikom na grę na miarę aktualnych możliwości!
Również dziękuję!

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY