Staże trenerskie w Leverkusen, Maastricht, Kerkrade i Tychach

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Staże trenerskie w Leverkusen, Maastricht, Kerkrade i Tychach
2017-03-20

Okres zimowy był nie tylko czasem przygotowań seniorów do rundy wiosennej. W okresie tym bardzo intensywnie podnosili swoje kwalifikacje trenerzy Akademii Piłkarskiej Podhala, działającej przy NKP Podhale Nowy Targ.

Nasi trenerzy odbyli staże w znanych klubach w Polsce i za granicą. Odwiedzili oni m. in. Leverkusen (staż w Bayer 04 - niemiecka Bundesliga), Maastricht (staż w holenderskim MVV) oraz Tychy (staż w I-ligowym GKS-ie). Poniżej postaraliśmy się zaprezentować przebieg każdego z nich w jak najprostszej dla czytelnika formie. Mamy nadzieję, że nam się udało - życzymy więc miłej lektury!

Staż w Tychach

Uczestnicy: trener sekcji Żak - Michał Kantor oraz trener Akademii Przedszkolaka - Jan Stanczak
Czas trwania stażu: 6-11 lutego br.

Cele i przebieg stażu:

- zapoznanie się z funkcjonowaniem Akademii Piłkarskiej GKS Tychy
- zapoznanie się z metodami szkoleniowymi w grupach młodzieżowych


Staż w Holandii (Maastricht, Kerkrade)

Uczestnicy: trener sekcji Żak - Michał Kantor, trener koordynator d/s szkoleniowych - Tomasz Ligudziński, dyrektor AP Podhala - Tomasz Gorczyk
Czas trwania stażu: 13-17 lutego br.

Cele i przebieg stażu:

Poniedziałek, 13 lutego: poznanie siedziby firmy Masita - sponsora technicznego klubu NKP Podhale.
Wtorek, środa, 14-15 lutego - staż w Roda Kerkrade JC (Eredivisie - holenderska ekstraklasa): poznanie funkcjonowania klubu, zapoznanie się z metodami szkoleniowymi stosowanymi w grupach młodzieżowych, nawiązanie współpracy w zakresie organizacji stażów szkoleniowych dla trenerów, udział grup młodzieżowych w turniejach piłkarskich.
Czwartek, piątek, 16-17 lutego - staż w MVV Maastricht: poznanie funkcjonowania klubu, zapoznanie się z metodami szkoleniowymi stosowanymi w grupach młodzieżowych, nawiązanie współpracy w zakresie organizacji stażów szkoleniowych dla trenerów, udział grup młodzieżowych w turniejach piłkarskich.


Mecz Eredivisie: JC Roda Kerkrade vs Go Ahead Eagles

Opis całego stażu oczami trenerów:

W poniedziałek zwiedzaliśmy siedzibę firmy Masita, a od wtorku przebywaliśmy na stażu w JC Roda Kerkrade, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia siedziby Akademii Roda i poznania jej funkcjonowania. Uczestniczyliśmy też w treningach grup młodzieżowych U-19, U-17, U-16 i najmłodszych dzieci od U-8 do U-14. Mogliśmy także zobaczyć mecz juniorów młodszych pomiędzy MVV Mastricht  i JC Roda U-16. Nasz staż obejmował również poznanie jednej z najlepiej funkcjonujących Akademii w belgiskiej miejscowości Genk.

Od czwartku przebywaliśmy w Mastricht, gdzie poznaliśmy całą strukturę klubu MVV, jak również mogliśmy brać czynny udział w zajęciach grup U-12 i U-13. Staż zakończyliśmy oglądaniem meczu holenderskiej Eredivisie pomiędzy JC Roda Kerkrade a Go Ahead Eagles.

Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z przebytego stażu w Holandii. Nawiązaliśmy przy tym współpracę z klubami holenderskimi, co w przyszłości będzie procentować w szkoleniu naszych zawodników w Akademii Piłkarskiej Podhala.


Staż w Niemczech (Leverkusen) - zakończenie okresu staży

Uczestnicy: wiceprezes Zarządu NKP Podhale i trener koordynator d/s organizacyjnych - Michał Rubiś, trener koordynator d/s szkoleniowych - Tomasz Ligudziński, dyrektor AP Podhala - Tomasz Gorczyk, II trener pierwszej drużyny NKP - Grzegorz Hajnos, trener bramkarzy pierwszej drużyny NKP i AP Podhala - Paweł Zwoliński.
Czas trwania stażu: 6-11 marca br.

Cele i przebieg stażu:

1. Poznanie struktur i filozofii klubu Bayer 04 Leverkusen (dzięki Sławomirowi Czarnieckiemu)

2. Zapoznanie się z obiektem BayArena


3. Obserwacja treningów ekstraklasowej drużyny Bayer 04

4. Zapoznanie się z bazą treningową akademii Bayer Leverskusen oraz funkcjonowaniem grup młodzieżowych działających przy klubie (dzięki trenerowi Andrzejowi Buncolowi)

5. Obserwacja treningów grup młodzieżowych U-10, U-11, U-12, U-13, U-17, U-18, U-19 oraz treningów bramkarskich w poszczególnych kat. wiekowych

6. Obserwacja meczu Bundesligi: Bayer Levekusen – Werder Brema (zakończenie stażu).

Opis całego stażu oczami trenerów:

Staż odbył się w tak wielkim klubie dzięki pomocy rrenera Dariusza Sieklińskiego. Opiekunem stażu z ramienia klubu był Pan Sławomir Czarniecki – Sports Management Bayer Leverkusen, któremu należą się słowa podziękowania za przyjęcie naszych trenerów i umożliwienie im pobytu w tak wielkim klubie. Słowa podziękowań należą się również trenerowi Andrzejowi Buncolowi, który jest żywa legendą i gwiazdą klubu Bayer Leverkusen.


Andrzej Buncol rozpoczynał swoją karierę klubową w Piaście Gliwice, w którym grał do roku 1979, kiedy to przeszedł do Ruchu Chorzów, zespołu mistrza Polski. Tam grał w I lidze dwa sezony. W tym czasie wyróżniał się na tyle, że stał się podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski. Debiutował w kadrze 17 lutego 1980 roku w Marrakeszu meczem z Marokiem (0:1). Zimą 1981 roku zmienił barwy klubowe i został zawodnikiem Legii Warszawa. W następnym roku pojechał z reprezentacją prowadzoną przez Antoniego Piechniczka na mundial do Hiszpanii. Na turnieju rozegrał wszystkie pełne mecze, zdobył również gola w meczu z Peru w pierwszej fazie turnieju, wygranym 5:1, grał także w meczu o trzecie miejsce z Francją (3:2). Triumfy święcił również z klubem, jednak tylko krajowe. Nie zdobył z Legią tytułu mistrza Polski, a jedynie tytuły wicemistrzowskie w 1985 i 1986 roku. W tym samym roku pojechał na Mistrzostwa Świata do Meksyku, które były jego ostatnimi.

Po zakończeniu mundialu wyemigrował do Niemiec Zachodnich, gdzie przyjął obywatelstwo i kontynuował karierę klubową. Grał w zespołach: FC Homburg (1986/1987), Bayer Leverkusen (1987–1992), gdzie był niekwestionowaną gwiazdą i zdobył Puchar UEFA w roku 1988, oraz Fortunie Düsseldorf, w której zakończył karierę piłkarską w 1996 roku. W swoich występach w Bundeslidze zdobył 17 bramek. Atutami Buncola jako piłkarza były niesamowite umiejętności techniczne i konstruowania akcji. Nie zrzekł się nigdy obywatelstwa polskiego. Od 2014 członek Klubu Wybitnego Reprezentanta.


Trener Andrzej Buncol umożliwił nam zapoznanie się z funkcjonowaniem akademii Bayeru Leverkusen, a także umożliwił poznanie metod, środków i form szkoleniowych stosowanych podczas szkolenia piłkarzy. W trakcie pobyty w Leverkusen dało się odczuć jak bardzo szanowaną osobą jest trener Buncol, który zasłużył się dla tego klubu nie tylko jako piłkarz, ale również jako bardzo dobry trener, który wychował wielu znakomitych piłkarzy.

Pobyt w Leverkusen zaowocował nawiązaniem współpracy naszego Klubu z Bayerem 04 Leverkusen. Najzdolniejsi zawodnicy z naszego klubu będą mieli możliwość brania udziału we wspólnych treningach i turniejach organizowanych w ramach współpracy. Tym samym będą oni mieli szansę zaprezentowania się na tle tak wielkiego klubu, a co za tym idzie otworzy się przed nimi okazja na zaproszenie na testy do Bayeru Leverkusen. Kto wie, może dzięki takim możliwościom, z naszego regionu wyrośnie piłkarz pokroju Roberta Lewandowskiego?

Pierwsze efekty wizyty w Leverkusen i pozostałych miejscach, gdzie odbyły się staże:

Klub Bayer 04 Leverkusen (rocznik 2004) najprawdopodobniej weźmie udział w organizowanym przez NKP Podhale Nowy Targ i Akademię Piłkarską Podhala Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim, w którym wezmą udział takie klubu jak: JC KERKRADE – (Holandia), MVV MASTRICHT – (Holandia), BAYER LEVERKUSEN – (Niemcy), DYNAMO KIJÓW – (Ukraina), KARPATY LWÓW – (Ukraina), TATRAN PRESOV – (Słowacja), LEGIA WARSZAWA, ESCOLA BARCELONA WARSZAWA, ZAGŁĘBIE LUBIN, ŚLĄSK WROCŁAW, POGOŃ SZCZECIN, JAGIELLONIA BIAŁYSTOK, WISŁA KRAKÓW, FC WROCŁAW ACADEMY, AP 21 KRAKÓW, AP PODHALA NOWY TARG.

Mamy nadzieję, że praca włożona w organizację i przebieg staży, jak i cały trud wkładany w szkolenie młodych piłkarzy w Akademii Piłkarskiej Podhala będzie systematycznie przynosiło wymierne efekty, a co za tym idzie - doczekamy się na Podhalu prawdziwego futbolu na naprawdę wysokim poziomie :)

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY