Pierwszy sezon Akademii Piłkarskiej Podhala - wywiad z Tomaszem Gorczykiem

Strona główna / AKTUALNOŚCI/ Pierwszy sezon Akademii Piłkarskiej Podhala - wywiad z Tomaszem Gorczykiem
2016-09-15

Wraz z nowym rokiem szkolnym w Nowym Targu ruszyła profesjonalna Akademia Piłkarska. Na jakiej zasadzie działa, z jakimi szkołami współpracuje, kim są jej trenerzy i dlaczego powstała akurat w Nowym Targu? O tym w poniższym wywiadzie z dyrektorem Akademii – trenerem Tomaszem Gorczykiem.

Słowa kilka o moim rozmówcy

Tomasz Gorczyk to rodowity Ślązak, wychowanek Piasta Gliwice. Karierę zawodniczą zakończył już w wieku juniora. Po ukończeniu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pracował jako trener w SWSM Promotor Zabrze, którego był też członkiem zarządu. W 2009 roku dzięki współpracy z Górnikiem Zabrze prowadzona przez niego drużyna z rocznika 1996 została przyłączona do klubu z Roosevelta. Z tym zespołem święcił swoje sukcesy. Największy to zeszłoroczne trzecie miejsce w Centralnej Lidzie Juniorów Starszych.

Trener Gorczyk był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki. Brał czynny udział przy tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Ma duże doświadczenie w organizacji turniejów i obozów dla dzieci, i młodzieży. Jest stałym uczestnikiem konferencji szkoleniowych, w tym też tych o charakterze międzynarodowym. Współpracował m.in. z Schalke 04 Gelsenkirchen i Spartakiem Tarnawa (życiorys – tekst: Maciej Zubek).

Jak więc obecny dyrektor Akademii znalazł się na Podhalu? Otóż już od kilku lat, przyjeżdżając ze swoimi drużynami do naszego regionu, dostrzegał tu olbrzymi, acz niewykorzystany potencjał juniorskiej piłki. W końcu do współpracy zaprosili go działacze NKP Podhale, z którymi zdecydował się podjąć współpracę. I tak właśnie powstała Akademia Piłkarska Podhala, która w tym roku stawia swoje pierwsze kroki…


Tomasz Gorczyk z drugim trenerem Reprezentacji Polski - Bogdanem Zającem

Jakub Udziela: W końcu nadszedł pierwszy sezon dla Akademii Piłkarskiej Podhala. Są już jakieś konkretne cele na ten sezon oraz na najbliższą przyszłość?
Tomasz Gorczyk: Tak, bardzo się cieszymy, że ruszyły już rozgrywki ligowe, w których udział biorą drużyny Akademii, grające jako NKP Podhale. Podchodzimy spokojnie do tych rozgrywek. Cieszymy się, że mamy możliwość rywalizować z drużynami z naszego regionu, gdyż my również uczymy się specyfiki tych spotkań. Cele, które sobie wyznaczyliśmy we wszystkich kategoriach wiekowych to podnoszenie indywidualnych umiejętności zawodników.

Jaki był główny motyw, co sprawiło, że w Nowym Targu powstała w końcu Akademia Piłkarska?
- Celem  powstania Akademii Piłkarskiej Podhala było wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Podhala. W tym rejonie znajduje się dużo zdolnych piłkarzy – kiedy pracowałem jeszcze w Górniku Zabrze często z tego regionu pozyskiwaliśmy zawodników. Osoby zarządzające w klubie, jak i w mieście zaprosiły mnie do współpracy i stąd powstał pomysł utworzenia profesjonalnej Akademii Piłkarskiej, aby stworzyć możliwość łączenia nauki i gry w piłkę, opierając szkolenie o klasy sportowe, nie zmieniając jednak miejsca zamieszkania zawodników.

Czym więc Akademia ma różnić się od normalnego klubu piłkarskiego?
- Akademia jest częścią klubu piłkarskiego. Ponadto dajemy możliwość trenowania zawodnikom z różnych klubów bez zmiany przynależności klubowej. Tak wygląda obecnie klasa sportowa juniorów młodszych w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Akademia, która powstała przy klubie NKP Podhale daje zawodnikom możliwość uczestnictwa w treningach pięć razy w tygodniu. Spotkałem się z sytuacją, że juniorzy w różnych klubach trenują tylko dwa lub trzy razy w tygodniu, a my oferujemy aż pięć jednostek treningowych plus mecz.

Wraz z powołaniem do życia Akademii, powstały trzy klasy sportowe. Może Pan opowiedzieć o nich coś więcej?
- Celem szkolenia dzieci i młodzieży w Akademii jest stworzenie możliwości łączenia nauki z grą w piłkę nożną w klasach sportowych, jak ma to na przykład miejsce w akademiach klubów ekstraklasowych i profesjonalnych szkołach sportowych. Akademia Piłkarska Podhala stworzyła taką możliwość i w tym roku powstały trzy klasy sportowe. Klasa I w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, klasa I gimnazjalna przy współpracy z klubem Górale Nowy Targ oraz klasa IV w Szkole Podstawowej nr 11. Kiedyś padło pytanie po co narażać rodziców na dodatkowe koszty związane z internatem i dojazdem zawodników z naszego regionu do innych miast, jak i wyjazdem spoza miejsca zamieszkania, gdzie szkolenie oparte jest również o klasy sportowe, jak i Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Dlatego też chcieliśmy stworzyć alternatywę dla zawodników i rodziców. Obecnie uczniowie i ich rodzice mają możliwość skorzystania z profesjonalnego szkolenia tu, na miejscu, bowiem nasz system szkolenia jest oparty o Narodowy Model Gry PZPN.


Logo Akademii Piłkarskiej Podhala

W kategorii orliki, młodzicy oraz juniorzy młodsi Podhale wystawiło po dwie drużyny: jedną młodszą, drugą starszą. Skąd taka decyzja?
- Tak zgada się – wystawiliśmy po dwie drużyny w różnych kategoriach wiekowych, przez co chcieliśmy stworzyć możliwość prawidłowego rozwoju wszystkim zawodnikom. Nasze drużyny grające w I lidze są w większości w swoim roczniku, natomiast w II lidze grają zawodnicy o rok młodsi, co w przyszłości będzie procentować. Nie jest u nas priorytetem wygrywanie meczy, lecz prawidłowe szkolenie i indywidualny rozwój zawodnika.

Nie zgłoszono jednak do rozgrywek juniorów starszych oraz trampkarzy starszych. Dlaczego?
- Zgadza się. Nie zgłosiliśmy juniorów starszych ze względu na przesunięcie tych zawodników do drużyny rezerw naszego klubu (A klasa). W mojej ocenie jest to w chwili obecnej zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie. Wszystko po to, aby zawodnicy ci rozwijali się jak najlepiej i mieli już teraz możliwość gry z seniorami. Trampkarzy starszych z kolei przesunęliśmy do drugiej drużyny juniorów młodszych, gdzie mają oni możliwość rywalizacji z zawodnikami o rok czy dwa lata starszymi. Drużyna trampkarzy w Akademii występuje z kolei w rozgrywkach PPPN jako Górale Nowy Targ. Taką strategię pracy z trampkarzami ustaliliśmy wspólnie z zarządem.

Co więc wydaje się być na ten moment najcięższe w tworzeniu Akademii, a co napawa optymizmem?
- Jak wiadomo początki zawsze są ciężkie, ale powoli małymi krokami idziemy do przodu. Wszyscy uczymy się specyfiki pracy w klasach sportowych, a jak wiadomo Akademia ściśle współpracuje z placówkami oświatowymi. Na pewno optymistyczne jest to, że jest tu bardzo zdolna młodzież i bardzo zdolne dzieci. Powstała również możliwość częstego trenowania bez zmieniania miejsca zamieszkania i to na pewno jest duży plus.

Jakich trenerów posiada Akademia, z kim współpracuje, jak szkoli swoje kadry?
- Na chwilę obecną w Akademii jest 11 trenerów i na pewno będziemy chcieli zatrudnić kolejnych szkoleniowców. Wszyscy trenerzy pracujący w Akademii posiadają kwalifikacje trenerskie UEFA C, UEFA B, UEFA A i UEFA ELITE. W mojej ocenie kadra szkoleniowa jest na dobrym poziomie, a każdy z trenerów podnosi swoje kwalifikacje. Obecnie jesteśmy po szkoleniu ProTrainUp i jesteśmy na etapie wprowadzenia tego systemu w życie. Mamy swój dedykowany program pracy, na którym również będziemy opierać szkolenie. My jako Akademia cały czas zapraszamy wszystkich do współpracy. Jesteśmy  już po rozmowach z kilkoma klubami z regionu, które takową współpracę będą z nami tworzyć. Chcemy również współpracować z klubami spoza regionu, czyli z całej Polski oraz zza granicy.

Na koniec chciałbym usłyszeć jak zachęciłby Pan rodziców do tego, by zapisali swoje dziecko na treningi do Akademii Piłkarskiej Podhala?
- Myślę, że dużo już zostało powiedziane wcześniej. Wszystkie zajęcia są otwarte i każdy może przyjść je zobaczyć, uczestniczyć w nich i poznać jak funkcjonuje Akademia. Posiadamy dobrą bazę szkoleniową, chcemy sumiennie pracować i dążymy do tego, żeby była to w pełni profesjonalna Akademia. Mamy bardzo dobrą organizację pracy w klubie, stworzony swój system szkolenia, wykwalifikowaną kadrę szkoleniową  i cel, jakim  jest przygotowanie zawodnika do gry na jak najwyższym poziomie.

- W takim razie dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.

Więcej o Akademii Piłkarskiej Podhala można przeczytać: tutaj.

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY