Historia klubu

Strona główna / KLUB / Historia klubu

Historia klubu NKP Podhale Nowy Targ

 

Początki reaktywacji piłkarskich sekcji na Podhalu sięgają roku 2000, kiedy to grupa seniorów zgłosiła akces do gry w rozgrywkach podhalańskiego podokręgu pod historyczną nazwą „KS Podhale Nowy Targ”. Niestety, nazwa ta była zastrzeżona przez klub hokejowy, stąd zdecydowano się występować jako jedna z sekcji klubu „KS Szarotka Nowy Targ”. W sezonie 2008/2009 nowotarscy piłkarze spadli z A klasy i od sezonu 2009/2010 występowali jako KS Szarotka w klasie B. W tym też sezonie rozpoczęto prace nad nowym klubem pod nazwą „Podhale Nowy Targ” (wciąż brak możliwości korzystania z nazwy „KS Podhale”). Data powstania klubu to 25 września 2009 roku – oficjalnie powstałego z połączenia sekcji piłki nożnej KS „Szarotka” Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS „Krokus-Podhale” Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, od marca 2010 do listopada 2016 funkcję tę sprawował Grzegorz Wrona. Od listopada 2016, aż do dzisiaj, prezesem klubu jest Andrzej Podgórski.

 

Historia z podziałem na sezony i sekcje

 

Sezon 2009/2010

 

Seniorzy: drużyna seniorów, by uniknąć degradacji do klasy „C”, za zgodą podhalańskiego podokręgu kontynuowała grę w B klasie jako „KS Szarotka”. W pierwszym sezonie istnienia klubu „Podhale Nowy Targ” zajęła ona 2. miejsce i nie uzyskała powrotnego awansu do A klasy. Od rundy wiosennej funkcję trenera objął Krzysztof Leśniakiewicz (wcześniej Marek Bajerski).

Grupy młodzieżowe: w pierwszym roku funkcjonowania klubu, do życia powołane zostały 2 sekcje młodzieżowe: junior starszy i trampkarz starszy. Obie zostały zgłoszone do rozgrywek podokręgowych.

 

Sezon 2010/2011

 

Seniorzy: drużyna seniorów (po raz pierwszy występująca pod nazwą „Podhale Nowy Targ”), posiadająca w swych szeregach liczną grupę młodzieżowców, wygrała rozgrywki B klasy, zajmując 1. miejsce w tabeli na koniec sezonu (z dorobkiem 58 punktów i bilansem bramek 108-23). Na ten dorobek złożyło się 19 zwycięstw, 1 remis i tylko 2 porażki.

Grupy młodzieżowe: do istniejących już 2 sekcji, dołączono drużynę juniorów młodszych, która okazała się rewelacją rozgrywek w swojej grupie. Zespół nie przegrał żadnego meczu, strzelając przeciwnikom aż 104 bramki i tracąc zaledwie 13. W dwumeczu barażowym nieznacznie uległ drużynie Limanovii i w konsekwencji nie wywalczył prawa gry w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Pozostałe sekcje nie uzyskały awansu do baraży o ligę wojewódzką.

 

Sezon 2011/2012

 

Seniorzy: pierwszy zespół wzmacniał się kolejnymi nowotarżanami i zawodnikami z okolicznych wiosek. Do A-klasowej drużyny należeli m. in. bracia Hajnos (Adam oraz Grzegorz – ten drugi to późniejszy drugi trener III-ligowej drużyny, dzisiaj  szkoleniowiec IV-ligowego Glinika Gorlice, były gracz juniorskiej Wisły Kraków), Marceli Stawicki (obecny kapitan drużyny rezerw), czy Patryk Wronka (niegdyś testowany w Barcelonie, obecnie hokeista Reprezentacji Polski i Tauronu Katowice). Drużynę prowadził trener Krzysztof Leśniakiewicz. Pierwszy zespół NKP Podhale wywalczył w w/w sezonie awans do nowosądeckiej ligi okręgowej (V liga), a w decydującym o awansie spotkaniu przeciwko Lubaniowi Tylmanowa pobito rekord frekwencji na trybunach w rozgrywkach podhalańskiej A klasy (łączna ilość widzów wynosiła około 1000 osób: razem kibice gospodarzy i gości, zgromadzeni na Stadionie Piłkarskim „Koło” w Nowym Targu, nieopodal lodowiska). Spotkanie to zakończyło się wygraną 4:1 po bramkach Ślusarka (2) i Wronki (2).

Grupy młodzieżowe: do rozgrywek zgłoszono 5 drużyn, dodano sekcję młodzików. Niestety żadnemu z zespołów nie udało się wywalczyć awansu do ligi wojewódzkiej. Nawiązano natomiast współpracę z krakowską Akademią Piłkarską 21 oraz zorganizowano letnią akcję „Wakacje z piłką”. Klub miał za sobą również udaną akcję naborową wśród roczników 1997-2007, z których pozyskano blisko 200 młodych adeptów futbolu.

 

Sezon 2012/2013

 

Seniorzy: powołano drużynę rezerw, która w pierwszym sezonie wywalczyła awans do B klasy (trener Krzysztof Leśniakiewicz). Pierwszy zespół utrzymał się zaś w V lidze, opierając swą grę na wychowankach. Na koniec sezonu zajął 8. miejsce, z dorobkiem 40 punktów (strata jedynie 13 punktów do wicelidera – Turbacz Mszana Dolna). W rundzie wiosennej zespół przejął były szkoleniowiec Lubania Tylmanowa – Marek Żołądź. W lipcu 2013 sponsorem strategicznym klubu został Wiesław Wojas – właściciel renomowanej firmy obuwniczej „Wojas”, były sponsor generalny ekstraligowego klubu hokejowego „Wojas Podhale Nowy Targ” (kontynuator tradycji „KS Podhale” – 19-krotnego Mistrza Polski). W tym też roku rozpoczęły się poważne ruchy transferowe. Na grę w NKP Podhale zdecydowali się: Jakub Nykaza (Poniec Poronin), Sebastian Gąsiorek, Daniel Anioł,  Sebastian Świerzbiński, Robert Krzystyniak (Lubań Maniowy – III liga) i Paweł Janasik (Watra Białka Tatrzańska). Celem budującej się drużyny był awans do IV ligi, a następnie – do III.
Grupy młodzieżowe: do życia powołano dwie kolejne grupy: orlików i żaków.

 

Sezon 2013/2014

 

Seniorzy: pierwsza drużyna – zgodnie z założeniami – uzyskała awans do IV ligi, deklasując przeciwników (84 punkty na koniec sezonu za 27 zwycięstw i 3 remisy, przy 2 porażkach. Przewaga 21 punktów nad wiceliderem). Zespół rezerw także zaliczył awans – z klasy „B” do „A”. Klub prężnie się rozwijał, czego potwierdzeniem było podpisanie 3-letniej umowy o współpracy ze sponsorem strategicznym „Wojas” oraz Miastem Nowy Targ, który udostępnił dla klubu zmodernizowany Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego na preferencyjnych warunkach (lipiec 2014). Jak mogliśmy przeczytać w prasie: „Firma Wojas SA przez trzy lata zapewni Nowotarskiemu Klubowi Piłkarskiemu „Podhale” stabilizację finansową, a miasto Nowy Targ udostępni na preferencyjnych zasadach stadion im. Piłsudskiego. Natomiast w ciągu tych trzech lat klub zobowiązuje się szkolić nowotarski narybek piłkarski i pierwszą reprezentacją wejść do III ligi.”
Grupy młodzieżowe: klub wystawił drużyny we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych w rozgrywkach podhalańskiego podokręgu (żaki, orliki, młodzicy, trampkarze starsi, juniorzy młodsi, juniorzy starsi).

 

Ponadto Zarząd Klubu nawiązał współpracę z klubem reprezentującym wysoki poziom sportowy. Starania prezesa klubu Grzegorza Wrony oraz wsparcie sponsora Wiesława Wojasa, w grudniu 2013 roku przyniosły efekt w postaci umowy partnerskiej z wielokrotnym mistrzem Polski - Wisłą Kraków. W styczniu 2014 roku odbyło się też zebranie walne sprawozdawczo-wyborcze członków NKP Podhale, na którym wybrano władze klubu. Prezesem klubu pozostał Grzegorz Wrona, a do zarządu weszło dwóch przedstawicieli od sponsora generalnego.

 

Sezon 2014/2015

 

Seniorzy: jeden z celów umowy partnerskiej z lipca 2014 roku został zrealizowany już w pierwszym sezonie, podczas którego NKP Podhale Nowy Targ zwyciężył w rozgrywkach IV ligi grupy małopolska-wschód i uzyskał awans do III ligi (na koniec sezonu 61 punktów, 19 zwycięstw, 4 remisy i 7 porażek, bilans bramek 63-33). Drużyna rezerw zakończyła sezon na 4. miejscu w tabeli A klasy.
Grupy młodzieżowe: do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 5 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior starszy). W klubie pracuje 7 trenerów, odpowiedzialnych za szkolenie dzieci i młodzieży w poszczególnych kategoriach i zespołach. Poziom wyszkolenia technicznego młodych adeptów futbolu rośnie, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży.

 

Sezon 2015/2016

 

Seniorzy: pierwszy zespół, wciąż pod wodzą trenera Marka Żołędzia, notuje spory sukces, zajmując wysokie, 4. miejsce w III lidze (grupa małopolsko-świętokrzyska) i utrzymuje się na tym poziomie rozgrywkowym jako jeden z 7 zespołów swojej grupy (reorganizacja rozgrywek: redukcja z ośmiu do czterech lig na poziomie III ligi). Drużyna rezerw zajmuje 7. miejsce na koniec sezonu w podhalańskiej A klasie. Na jesień drużynę prowadzi Krzysztof Leśniakiewicz oraz Robert Siemek, w rundzie wiosennej przejmuje ją trener Marcin Faron. W zespole tym występują głównie juniorzy starsi i młodzieżowcy.

Grupy młodzieżowe: do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 6 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy, junior starszy). Na wiosnę 2016 – na wzór najmocniejszych ośrodków piłkarskich w naszym kraju – powstaje w pełni profesjonalna Akademia Piłkarska Podhale. Pieczę nad projektem Akademii sprawuje Nowotarski Klub Piłkarski Podhale, a bezpośrednim partnerem jest Miasto Nowy Targ. Dyrektorem i koordynatorem zostaje Tomasz Gorczyk – były szkoleniowiec Górnika Zabrze, który brał czynny udział w tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki.

 

Sezon 2016/2017

 

Seniorzy: we wrześniu 2016 z funkcji trenera pierwszej drużyny rezygnuje Marek Żołądź. Jego następcą zostaje Dariusz Siekliński, który drużynę prowadzi do maja 2017. W końcówce sezonu stery pierwszego szkoleniowca obejmuje dotychczasowy drugi trener – Grzegorz Hajnos, który wygrywa finały Pucharu Polski na szczeblu OZPN oraz MZPN. Wygranie rywalizacji na szczeblu Małopolski to największy sukces podhalańskiego futbolu, historyczny dla nowotarskiej piłki, która po raz pierwszy zagości na salonach ogólnopolskich. W III lidze zespół zajmuje na koniec sezonu 8. miejsce. Drużyna rezerw podhalańską A klasę kończy na 5. miejscu.
Grupy młodzieżowe: nowo-powstała Akademia Piłkarska Podhale zgłasza do rozgrywek PPPN jako „NKP Podhale” aż 8 zespołów w 4 kategoriach wiekowych (żaki, orliki, młodzicy, juniorzy młodsi). Powstaje też Akademia Przedszkolaka. Młodzicy wygrywają swoją ligę i awansują do baraży o ligę małopolską. W nich, po ambitnej i wyrównanej walce, niestety odpadają. Struktura Akademii krystalizuje się, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży. Zespoły młodzieżowe jeżdżą do międzynarodowe turnieje, zarówno w kraju, jak i za granicę, Akademia mierzy się z takimi zespołami jak Górnik Zabrze, czy Wisła Kraków.

 

Sezon 2017/2018

 

Seniorzy: w czerwcu 2017 pierwszym szkoleniowcem III-ligowej drużyny zostaje Tomasz Kulawik – legenda piłkarskiej Wisły Kraków. Prowadzi drużynę tylko do września 2017, kiedy to na tej funkcji zastępuje go Janusz Niedźwiedź, mający wyprowadzić zespół z kryzysu. Przed zakończeniem rundy jesiennej, udaje mu się awansować z drużyną z 14. na 10. miejsce, wygrywając 4 spotkania oraz notując 2 porażki i 2 remisy. Drużyna rezerw, prowadzona przez drugiego trenera – Grzegorza Hajnosa, a później trenera koordynatora Akademii Piłkarskiej Podhala – Tomasza Ligudzińskiego zajmuje 4. miejsce na koniec rundy jesiennej (7 zwycięstw, 3 remisy, 3 porażki). Skład drugiego zespołu oparty jest o juniorów, młodzieżowców i graczy z szerokiego składu pierwszej drużyny, którzy nie grają w III lidze lub wracają do gry po kontuzji.
Grupy młodzieżowe: struktury Akademii Piłkarskiej Podhala i Akademii Przedszkolaka współgrają ze sobą i liczą już ponad 300 dzieci i młodzieży. Grupy juniorskie dostarczają utalentowanych młodzieżowców do pierwszego zespołu, a pozostali juniorzy z powodzeniem ogrywają się w drużynie rezerw w A klasie. Do rozgrywek młodzieżowych 2017/2018 zostaje zgłoszonych aż 12 drużyn we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych (skrzat, żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy, junior starszy). Drużyna Trampkarzy występuje w Małopolskiej Lidze Trampkarzy dla rocznika 2004 i jest rewelacją rozgrywek (4. miejsce na koniec rundy jesiennej, wygrane m. in. z Garbarnią Kraków i Okocimskim Brzesko, remisy z Wisłą i Cracovią). Juniorzy starsi wygrywają jesień w lidze podokręgowej, zajmując 1. miejsce w tabeli z kompletem 27 punktów za 9 zwycięstw i z imponującym bilansem bramek 75-2.

 

Sezon 2018/2019

 

Seniorzy: po odejściu do Stali Rzeszów trenera Janusz Niedźwiedzia, drużynę objął Dariusz Mrózek. W sztabie pozostali Marcin Zubek, Mateusz Wójcik, Arkadiusz Marczyk, Artur Pustułka i Jan Buczek. Drużyna sezon rozpoczęła od porażki z Chełmianką i kilku remisów, które jednak – jak się potem okazało – zapoczątkowały niezwykłą serię 28 (!) kolejnych meczów bez porażki (ostatnie 12 spotkań serii to same wygrane), która trwała aż do 11 maja (porażka na wyjeździe z Sieniawą 0:2). Mimo tego, Podhale wciąż utrzymywało się na 1. pozycji w tabeli, utrzymując stale dystans około 3-punktowy od „goniącej” nas Stali Rzeszów. Taka różnica punktowa trwała aż do końca rundy wiosennej – do bezpośredniego meczu Stali Rzeszów z NKP Podhale w 34. kolejce. Ten mecz miał zadecydować, kto awansuje do 2. ligi. Remis i wygrana dawała Podhalu utrzymanie fotelu lidera. Rzeszowianie potrzebowali zwycięstwa. Podczas niesamowitego święta futbolu w Rzeszowie (7 tysięcy ludzi na trybunach) miejscowi niestety pokonali nasze „Szarotki” 2:1 i to oni cieszyli się z awansu. Podhale zakończyło sezon historycznym sukcesem, jakim było najwyższe w historii 2. miejsce w III lidze. W Pucharze Polski Podhale awansowało do finału na szczeblu Podhala. Mecz ten odbędzie się w Maniowach 14 lipca 2019.
Grupy młodzieżowe: wszystkie zespoły od młodzika po juniora starszego po raz pierwszy w historii klubu występowały w rozgrywkach na szczeblu województwa. Młodzik starszy i trampkarz starszy awans uzyskały po wygraniu ligi podhalańskiej oraz barażów na jesień, trampkarz młodszy, junior młodszy i junior starszy rozgrywki Małopolskie rozpoczynali już jesienią. Wiosna była bardzo udana dla naszych zespołów młodzieżowych. W ligach wojewódzkich młodzik starszy zajął 3. miejsce (na 8 drużyn) i awansował do 1. ligi, trampkarz młodszy w swojej lidze uplasował się na 6. lokacie (na 13 zespołów), trampkarz starszy przegrał bój o awans do 1. ligi 1 bramką (ostatecznie zajął 3. miejsce w stawce 8-zespołowej), junior młodszy rozgrywki zakończył na 6. pozycji (na 8 drużyn), a junior starszy jako beniaminek sezon w Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych ukończył na 5. pozycji (na 14 zespołów). NKP Podhale Nowy Targ i Akademia Piłkarska Podhala stały się znaną i szanowaną w Małopolsce marką, mogącą jak równy z równym rywalizować z Akademiami klubów 1-ligowych, a nawet Ekstraklasowych. W roku 2019 zakończono również przygotowania do otworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego Podhala Nowy Targ o profilu piłka nożna, która swoje działanie zapoczątkuje rokiem szkolnym 2019/2020. Akademia wzięła również udział w procesie certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN, ubiegając się o najwyższe wyróżnienie – złotą gwiazdkę.

KLUBY PARTNERSKIE

SPONSOR GENERALNY

UBIERA NAS

SPONSORZY

PATRONAT MEDIALNY