HomeKlub

2009-2014
NASZE POCZĄTKI

W sezonie 2009/2010 rozpoczęto prace nad nowym klubem pod nazwą „Podhale Nowy Targ” (wciąż brak możliwości korzystania z nazwy „KS Podhale”). Data powstania klubu to 25 września 2009 roku – oficjalnie powstałego z połączenia sekcji piłki nożnej KS „Szarotka” Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS „Krokus-Podhale” Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos. Kolejne lata to awanse, stworzenie grup młodzieżowych oraz upragnione wejście do III ligi! Ponadto Zarząd Klubu nawiązał współpracę z wielokrotnym mistrzem Polski - Wisłą Kraków. W styczniu 2014 odbyło się walne zebranie członków NKP Podhale, na którym wybrano władze Klubu.

Sezon 2010/2011

To sezon w którym drużyna seniorów występująca po raz pierwszy pod nazwą “Podhale Nowy Targ”, posiadająca w swych szeregach liczną grupę młodzieżowców wygrała podhalańską B klasę, zajmując 1. miejsce w tabeli  (z dorobkiem 58 punktów i bilansem bramek 108-23). Na ten dorobek złożyło się 19 zwycięstw, 1 remisu oraz tylko 2 porażek. Doszła również 3 drużyna młodzieżowa – junior młodsza, która okazała się rewelacją rozgrywek w swojej grupie. Zdominowała rywali uzyskując aż 104 bramki i jednocześnie tracąc tylko 13. W dwumeczu barażowym nieznacznie uległ drużynie Limanovii i w konsekwencji nie wywalczył prawa gry w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Pozostałe sekcje nie uzyskały awansu do baraży o ligę wojewódzką.

Sezon 2011/2012

Pierwszy zespół wzmacniał się kolejnymi zawodnikami z okolicznych wiosek oraz nowotarżanami. Drużynę prowadził Krzysztof Leśniakiewicz. Zespół seniorski wywalczył w w/w sezonie awans do nowosądeckiej ligi okręgowej (V liga), a w decydującym o awansie spotkaniu przeciwko Lubaniowi Tylmanowa pobito rekord frekwencji na trybunach podhalańskiej A klasy – łączna ilość widzów wynosiła około 1000, którzy zgromadzili się na Stadionie Piłkarskim “Koło” w Nowym Targu. Spotkanie to zakończyło się wygraną 4:1 po bramkach Ślusarka (2) i Wronki (2). W grupach młodzieżowych zgłoszono do rozgrywek 5 drużyn, dodano sekcję młodzików. Był to okres współpracy z krakowską Akademią Piłkarską 21 oraz zorganizowana letnią akcję “Wakacje z piłką.”

Sezon 2012/2013

Powołano drużynę rezerw, która w pierwszym sezonie wywalczyła awans do B klasy. Pierwszy zespół utrzymał się zaś w V lidze, opierając swą grę na wychowankach. Na koniec sezonu zajął 8. miejsce, z dorobkiem 40 punktów. W rundzie wiosennej zespół przejął były szkoleniowiec Lubania Tylmanowa – Marek Żołądź. W lipcu 2013 sponsorem strategicznym klubu został Wiesław Wojas – właściciel renomowanej firmy obuwniczej „Wojas”, były sponsor generalny ekstraligowego klubu hokejowego „Wojas Podhale Nowy Targ” (kontynuator tradycji „KS Podhale” – 19-krotnego Mistrza Polski). W tym też roku rozpoczęły się poważne ruchy transferowe. Celem budującej się drużyny był awans do IV ligi, a następnie – do III. W grupach młodzieżowych powołano sekcję orlików i żaków.

Sezon 2013/2014

pierwsza drużyna – zgodnie z założeniami – uzyskała awans do IV ligi, deklasując przeciwników. Zespół rezerw także zaliczył awans – z klasy „B” do „A”. Klub prężnie się rozwijał, czego potwierdzeniem było podpisanie 3-letniej umowy o współpracy ze sponsorem strategicznym „Wojas” oraz Miastem Nowy Targ, który udostępnił dla klubu zmodernizowany Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego (lipiec 2014). Jak mogliśmy przeczytać w prasie: „Firma Wojas SA przez trzy lata zapewni Nowotarskiemu Klubowi Piłkarskiemu „Podhale” stabilizację finansową, a miasto Nowy Targ udostępni na preferencyjnych zasadach stadion im. Piłsudskiego. Natomiast w ciągu tych trzech lat klub zobowiązuje się szkolić nowotarski narybek piłkarski i pierwszą reprezentacją wejść do III ligi.” Klub wystawił drużyny we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych w rozgrywkach podhalańskiego podokręgu.

2014-2018
CZAS POTĘŻNEGO ROZWOJU

Przede wszystkim ten okres czasu dla klubu NKP Podhale Nowy Targ to czas szybkiego rozwoju, a zarazem jak potrzebnego dla środowiska sportowego na Podhalu. W tym okresie naprawdę dużo się dzieje - nowy stadion, nowy sponsor strategiczny to też również nowe cele! Potężny rozkwit odnotowała również akademia, nie będąc dłużna zespołowi pierwszej drużyny. Coraz więcej młodych adeptów futbolu chce rozwijać swoją pasję i umiejętności, trenując w najlepszym klubie na Podhalu!

Sezon 2014/2015

Jeden z celów umowy partnerskiej z lipca 2014 roku został zrealizowany już w pierwszym sezonie, podczas którego NKP Podhale Nowy Targ zwyciężył w rozgrywkach IV ligi grupy małopolska-wschód i uzyskał awans do III ligi (na koniec sezonu 61 punktów, 19 zwycięstw, 4 remisy i 7 porażek, bilans bramek 63-33). Drużyna rezerw zakończyła sezon na 4. miejscu w tabeli A klasy. Do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 5 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior starszy). W klubie pracuje 7 trenerów, odpowiedzialnych za szkolenie dzieci i młodzieży w poszczególnych kategoriach i zespołach. Poziom wyszkolenia technicznego młodych adeptów futbolu rośnie, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży.

Sezon 2015/2016

Pierwszy zespół, wciąż pod wodzą trenera Marka Żołędzia, notuje spory sukces, zajmując wysokie, 4. miejsce w III lidze (grupa małopolsko-świętokrzyska) i utrzymuje się na tym poziomie rozgrywkowym jako jeden z 7 zespołów swojej grupy (reorganizacja rozgrywek: redukcja z ośmiu do czterech lig na poziomie III ligi). Drużyna rezerw zajmuje 7. miejsce na koniec sezonu w podhalańskiej A klasie. Na jesień drużynę prowadzi Krzysztof Leśniakiewicz oraz Robert Siemek, w rundzie wiosennej przejmuje ją trener Marcin Faron. W zespole tym występują głównie juniorzy starsi i młodzieżowcy.Do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 6 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy, junior starszy). Na wiosnę 2016 – na wzór najmocniejszych ośrodków piłkarskich w naszym kraju – powstaje w pełni profesjonalna Akademia Piłkarska Podhale. Pieczę nad projektem Akademii sprawuje Nowotarski Klub Piłkarski Podhale, a bezpośrednim partnerem jest Miasto Nowy Targ. Dyrektorem i koordynatorem zostaje Tomasz Gorczyk – były szkoleniowiec Górnika Zabrze, który brał czynny udział w tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki.

Sezon 2016/2017

We wrześniu 2016 z funkcji trenera pierwszej drużyny rezygnuje Marek Żołądź. Jego następcą zostaje Dariusz Siekliński, który drużynę prowadzi do maja 2017. W końcówce sezonu stery pierwszego szkoleniowca obejmuje dotychczasowy drugi trener – Grzegorz Hajnos, który wygrywa finały Pucharu Polski na szczeblu OZPN oraz MZPN. Wygranie rywalizacji na szczeblu Małopolski to największy sukces podhalańskiego futbolu, historyczny dla nowotarskiej piłki, która po raz pierwszy zagości na salonach ogólnopolskich. W III lidze zespół zajmuje na koniec sezonu 8. miejsce. Drużyna rezerw podhalańską A klasę kończy na 5. miejscu. Nowo-powstała Akademia Piłkarska Podhale zgłasza do rozgrywek PPPN jako „NKP Podhale” aż 8 zespołów w 4 kategoriach wiekowych (żaki, orliki, młodzicy, juniorzy młodsi). Powstaje też Akademia Przedszkolaka. Młodzicy wygrywają swoją ligę i awansują do baraży o ligę małopolską. W nich, po ambitnej i wyrównanej walce, niestety odpadają. Struktura Akademii krystalizuje się, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży. Zespoły młodzieżowe jeżdżą do międzynarodowe turnieje, zarówno w kraju, jak i za granicę, Akademia mierzy się z takimi zespołami jak Górnik Zabrze, czy Wisła Kraków.

Sezon 2017/2018

W czerwcu 2017 pierwszym szkoleniowcem III-ligowej drużyny zostaje Tomasz Kulawik – legenda piłkarskiej Wisły Kraków. Prowadzi drużynę tylko do września 2017, kiedy to na tej funkcji zastępuje go Janusz Niedźwiedź, mający wyprowadzić zespół z kryzysu. Przed zakończeniem rundy jesiennej, udaje mu się awansować z drużyną z 14. na 10. miejsce, wygrywając 4 spotkania oraz notując 2 porażki i 2 remisy. Drużyna rezerw, prowadzona przez drugiego trenera – Grzegorza Hajnosa, a później trenera koordynatora Akademii Piłkarskiej Podhala – Tomasza Ligudzińskiego zajmuje 4. miejsce na koniec rundy jesiennej. Skład drugiego zespołu oparty jest o juniorów, młodzieżowców i graczy z szerokiego składu pierwszej drużyny, którzy nie grają w III lidze lub wracają do gry po kontuzji. Struktury Akademii Piłkarskiej Podhala i Akademii Przedszkolaka współgrają ze sobą i liczą już ponad 300 dzieci i młodzieży. Grupy juniorskie dostarczają utalentowanych młodzieżowców do pierwszego zespołu, a pozostali juniorzy z powodzeniem ogrywają się w drużynie rezerw w A klasie. Do rozgrywek młodzieżowych 2017/2018 zostaje zgłoszonych aż 12 drużyn we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych. Drużyna Trampkarzy występuje w Małopolskiej Lidze Trampkarzy dla rocznika 2004 i jest rewelacją rozgrywek. Juniorzy starsi wygrywają jesień w lidze podokręgowej, zajmując 1. miejsce w tabeli.

2018-TERAZ!
STABILNOŚĆ I POZYCJA

We've operated within the City Soccer Club and therefore all players had the opportunity to progress through a seamless pathway from soccer lessons to Olympian. We also had squads for those who choose to continue to play for enjoyment.

Sezon 2018/2019

Po odejściu do Stali Rzeszów trenera Janusz Niedźwiedzia, drużynę objął Dariusz Mrózek. Drużyna sezon rozpoczęła od porażki z Chełmianką i kilku remisów, które jednak – jak się potem okazało – zapoczątkowały niezwykłą serię 28 (!) kolejnych meczów bez porażki (ostatnie 12 spotkań serii to same wygrane), która trwała aż do 11 maja (porażka na wyjeździe z Sieniawą 0:2). Mimo tego, Podhale wciąż utrzymywało się na 1. pozycji w tabeli, utrzymując stale dystans około 3-punktowy od „goniącej” nas Stali Rzeszów. Taka różnica punktowa trwała aż do końca rundy wiosennej – do bezpośredniego meczu Stali Rzeszów z NKP Podhale w 34. kolejce. Ten mecz miał zadecydować, kto awansuje do 2. ligi. Remis i wygrana dawała Podhalu utrzymanie fotelu lidera. Rzeszowianie potrzebowali zwycięstwa. Podczas niesamowitego święta futbolu w Rzeszowie (7 tysięcy ludzi na trybunach) miejscowi niestety pokonali nasze „Szarotki” 2:1 i to oni cieszyli się z awansu. Podhale zakończyło sezon historycznym sukcesem, jakim było najwyższe w historii 2. miejsce w III lidze. W Pucharze Polski Podhale awansowało do finału na szczeblu Podhala. Mecz ten odbędzie się w Maniowach 14 lipca 2019. wszystkie zespoły od młodzika po juniora starszego po raz pierwszy w historii klubu występowały w rozgrywkach na szczeblu województwa. Młodzik starszy i trampkarz starszy awans uzyskały po wygraniu ligi podhalańskiej oraz barażów na jesień, trampkarz młodszy, junior młodszy i junior starszy rozgrywki Małopolskie rozpoczynali już jesienią. Wiosna była bardzo udana dla naszych zespołów młodzieżowych. W ligach wojewódzkich młodzik starszy zajął 3. miejsce (na 8 drużyn) i awansował do 1. ligi, trampkarz młodszy w swojej lidze uplasował się na 6. lokacie (na 13 zespołów), trampkarz starszy przegrał bój o awans do 1. ligi 1 bramką (ostatecznie zajął 3. miejsce w stawce 8-zespołowej), junior młodszy rozgrywki zakończył na 6. pozycji (na 8 drużyn), a junior starszy jako beniaminek sezon w Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych ukończył na 5. pozycji (na 14 zespołów). NKP Podhale Nowy Targ i Akademia Piłkarska Podhala stały się znaną i szanowaną w Małopolsce marką, mogącą jak równy z równym rywalizować z Akademiami klubów 1-ligowych, a nawet Ekstraklasowych. W roku 2019 zakończono również przygotowania do otworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego Podhala Nowy Targ o profilu piłka nożna, która swoje działanie zapoczątkuje rokiem szkolnym 2019/2020. Akademia wzięła również udział w procesie certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN, ubiegając się o najwyższe wyróżnienie – złotą gwiazdkę.

Sezon 2019/2020

Above all Oxygen FC operated in a friendly fun filled environment where the focus was solely on all members.

O Klubie

logo

Nowotarski Klub Piłkarski PODHALE powstał we wrześniu 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, a obecnie roku funkcję tę sprawuje Michał Rubiś.

Kontakt

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”

ul. Kolejowa 161
34-400 Nowy Targ

KRS: 0000792349
NIP: 7352796929
REGON: 121029702

e-mail: kontakt@nkp.podhale.pl
tel.: 18 266 52 30, 510 920 252

godziny otwarcia biura: poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki | 10:00-16:00

kierownik pierwszej drużyny:
Natalia Bosak: 788 586 135

© Copyright NKP Podhale