Pierwsza drużynaMarcin Zubek: Najważniejsze jest tu i teraz

25 lutego 2021

Runda wiosenna III ligi grupy IV rusza już w sobotę. Czas więc na podsumowanie zimowego okresu przygotowawczego! Zapraszamy na wywiad z trenerem pierwszej drużyny, Marcinem Zubkiem.

Trener Marcin Zubek

Trener Marcin Zubek

Jakub Udziela: Za nami okres zimowych przygotowań. Czy jest trener z niego zadowolony?

Nie jestem do końca zadowolony z przebiegu okresu przygotowawczego, stosunkowo mieliśmy mało czasu na tak duże rotacje, które trzeba powiedzieć, były konieczne. Dodatkowo pogoda nas nie rozpieszczała, lecz podobny problem miały wszystkie zespoły, tak więc nie ma się co tym tłumaczyć. 

Co więc poszło po myśli, a czego niestety nie udało się zrealizować wobec zakładanego pierwotnie planu?

Udało się zrealizować przede wszystkim te elementy, które związane są bezpośrednio z kształtowaniem zdolności motorycznych i to zrealizowaliśmy w stu procentach. Problem pojawiał się z akcentami techniczno-taktycznymi z racji wyżej wspomnianych warunków pogodowych, tutaj musieliśmy szukać alternatyw. Szczególnie ten okres przed ostatnim meczem kontrolnym był trudny, musieliśmy nieco zmodyfikować nasz plan i to nie skończyło się dla nas dobrze, bowiem zawodnicy nieco wypadli z rytmu treningowego.

Czy w optymalnym przygotowaniu przeszkodziły liczne przetasowania w składzie?

Zmiany w naszym zespole, tak jak mówiłem, były koniecznie. Wiedzieliśmy o tym bezpośrednio po rundzie jesiennej, dlatego planując okres przygotowawczy już braliśmy to pod uwagę. To, co dla nas jest ważne, to czas, by każdy nowy zawodnik zrozumiał zasady, które obowiązują w poszczególnych fazach gry. 

 

NKP Podhale runda wiosenna

Skład zespołu na rundę wiosenną sezonu 2020/2021 (kliknij, by zobaczyć wszystkich zawodników)

Patrząc na ogół meczów kontrolnych, nie poszły po Waszej myśli. Czy to może rodzić jakieś obawy przed startem ligi?

Trzeba wziąć pod uwagę to, z kim się mierzyliśmy. Nie pamiętam, by zespół NKP Podhale miał kiedykolwiek tak mocnych rywali w zimowym okresie przygotowawczym. Trudno rywalizować z zespołami z ekstraklasy, pierwszej ligi czy drugiej ligi jak równy z równym. Nie lubię dróg na skróty, dlatego chcąc, by zawodnik oraz zespół się rozwijał, nie ma innej ścieżki, jak rywalizacja z lepszymi zespołami. Trzeba też zauważyć, że w tych meczach mieliśmy wiele dobrych fragmentów, lecz nie zawsze szło to w parze z wynikiem i my wiemy dlaczego. Biorąc pod uwagę to, jak dużo jest zmian w zespole, takie mecze kontrolne były nam potrzebne. Trzeba też pamiętać, że nie patrząc na to, z kim rywalizowaliśmy, dużo szans otrzymywali nasi zawodnicy z Akademii. Było to celowe, ma to pomóc we wprowadzaniu ich do pierwszego zespołu w najbliższej przyszłości. Doświadczenie dla tych młodych chłopców jest bezcenne, dlatego ryzykując to, że może odbić się to na wyniku danego meczu, dostawali swoje szanse. Myślę że na to mało kto zwraca uwagę, patrząc na wyniki naszych meczów kontrolnych. Nie po naszej myśli poszły dwa mecze. Z rezerwami Cracovii, która mimo tego, że była wzmocniona zawodnikami z pierwszego zespołu, to my mając tyle sytuacji, powinniśmy tam osiągnąć znacznie lepszy rezultat, no i ostatni mecz kontrolny z rezerwami Górnika Zabrze, gdzie zaprezentowaliśmy się po prostu słabo i tego nie usprawiedliwia nic. 

Kończąc to pytanie, niewiadome są zawsze, gdy w zespołach zachodzi tak wiele zmian, na pewno naszym sprzymierzeńcem jest czas, gdyż wyrobienie automatyzmów w naszym modelu gry wymaga właśnie czasu. Ja wierzę w ten zespół, więc niczego się nie obawiam. Skupiam się na tym, na co mam wpływ, resztę i tak weryfikuje boisko, to jest piłka.

Co w takim razie będzie najważniejsze dla zespołu w rundzie wiosennej?

Tym razem odpowiem inaczej. Geniusz uczy się na błędach innych, mądry człowiek na swoich, najgorsze gdy popełniasz ciągle te same, licząc na inne rezultaty. Myślę, że w tym zawarta jest odpowiedź na to pytanie.

Z pewnością część boisk po trudnej zimie nie będzie pozwalało na zbyt wiele ładnej gry piłką. Jesteście na to przygotowani? 

W sporcie na poziomie seniorskim chodzi o wynik. Dróg do tego, by wygrywać, jest wiele, my mając  swój pomysł na grę, wybieramy tą, która jest najbardziej rozwijająca dla zawodników, a to nie jest łatwa droga, szczególnie w Polsce. Chcemy grać skutecznie, nie ładnie. Jeśli warunki będą wymuszały uproszczenie środków, to tak zrobimy – po to, by wygrać. 

Nowa runda to też inny sztab. Jak ocenia Pan dotychczasową współpracę z nowym asystentem i nowym trenerem bramkarzy oraz jak zapatruje się na nią przyszłościowo?

Dotychczasową współpracę oceniam bardzo dobrze. To, co nas charakteryzuje od zawsze, to wysoki standard pracy, który sami sobie narzucamy. Chcemy go utrzymać, tak by zawodnicy pierwszego zespołu oraz akademii cały czas się rozwijali. Wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu, ale to jest nasza praca i robimy to z przyjemnością. Jestem pewny, że nasza współpraca będzie dobra. Jeśli chodzi o przyszłość, to nie myślę o niej, najważniejsze jest tu i teraz.

Na koniec tradycyjne pytanie: czego życzyć Panu i zawodnikom w rundzie wiosennej, ale – żeby było trudniej – poza zdrowiem i zwycięstwami?

Cierpliwości oraz spokoju w codziennej pracy.

O Klubie

logoNKP-2

Nowotarski Klub Piłkarski PODHALE powstał we wrześniu 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, a obecnie roku funkcję tę sprawuje Michał Rubiś.

Kontakt

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”

ul. Kolejowa 161
34-400 Nowy Targ

KRS: 0000792349
NIP: 7352796929
REGON: 121029702

e-mail: kontakt@nkp.podhale.pl
tel.: 18 266 52 30, 510 920 252

godziny otwarcia biura: poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki | 10:00-16:00

kierownik pierwszej drużyny:
Natalia Bosak: 788 586 135

© Copyright NKP Podhale