Pierwsza drużynaMateusz Wójcik: Piłkarzem jest się 24h na dobę, a nie tylko przez 90, czy 120 minut

22 kwietnia 2020
Wczoraj o pracę pierwszej drużyny i jej treningi w czasie epidemii pytaliśmy trenera Marcina Zubka, dziś zapraszamy na wywiad z trenerem bramkarzy – Mateuszem Wójcikiem!

 

Nasz rozmówca: Trener bramkarzy – Mateusz Wójcik

 

Jakub Udziela: Trenerze, bramkarze – podobnie jak zawodnicy z pola – trenują tylko indywidualnie? 

Mateusz Wójcik: W dzisiejszych czasach nie jest to duży problem, każdy z bramkarzy otrzymał indywidualną rozpiskę treningową, która zawiera dokładnie krok po kroku informacje jak „przetrwać” gorący okres, nie tracąc tego, co zostało już wypracowane przez całą zimę. Na co dzień jesteśmy w kontakcie telefonicznym z każdym bramkarzem, ucinamy sobie pogawędki, a po każdym treningu zawodnicy przesyłają zrzuty ekranu (przyp. red. np. raportów treningowych) oraz nagrania. Można powiedzieć, że dzięki epidemii korzystamy z dobrodziejstw techniki w 100%. Jest inaczej, ale dajemy radę.

Plan aktywacji przed treningiem: rolowanie, mobilność, stabilność

 

Jak często w tygodniu trenują bramkarze?

Pod tym względem wiele się nie zmieniło, świadomość to słowo klucz. Bramkarze trenują minimum dwa razy dziennie od poniedziałku do soboty, niedziela jest dniem wolnym. W dzisiejszych czasach powszechnie wiadomo, że piłkarzem jest się 24h na dobę, a nie tylko przez 90 minut meczu, czy 120 minut treningu. W trakcie normalnego sezonu ogrom pracy bramkarze wykonują indywidualnie, oczywiście na podstawie rozpisek od trenera, a także pod naszą kontrolą. Budowanie formy sportowej jest procesem złożonym, na który wpływ ma wiele czynników, a trener jest od tego, żeby to wszystko umiejętnie poukładać z wymiernymi korzyściami dla zawodnika.

Część z przedtreningowej sesji działania przeciwurazowego

 

W jaki więc sposób zamierzacie utrzymać piłkarzy w rytmie meczowym? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jeśli już wrócimy do treningów drużynowych, to na pewno uda nam się wrócić szybko do rytmu meczowego, gdyż bramkarze cały czas są dobrze przygotowywani i monitorowani. Kontakt z piłka mają mimo wszystko.

Czyli poza treningiem “w domu” są też treningi z piłką?

Gra na pozycji bramkarza i trening specjalistyczny rozpisany zawodnikom zawiera wszelkie potrzebne aspekty do utrzymania wysokiej formy sportowej. Dom i podwórko (w izolacji od ludzi) – zarówno z piłką, jak i bez niej.

Wykres po treningu biegowym

 

Na koniec zapytam podobnie jak wczoraj trenera Zubka: jak nastroje w drużynie i sztabie, jak wygląda Wasza praca jako trenerów?

Również w tym aspekcie wiele się nie zmieniło, pracujemy z tą samą intensywnością i starannością w każdym szczególe, tylko w domach, a nie w klubie. Ciągle do siebie piszemy i dzwonimy, aby wszystko było dopracowane w każdym calu na start rozgrywek, które, mamy wielką nadzieję, że niebawem ruszą.

 

O Klubie

logoNKP-2

Nowotarski Klub Piłkarski PODHALE powstał we wrześniu 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, a obecnie roku funkcję tę sprawuje Michał Rubiś.

Kontakt

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”

ul. Kolejowa 161
34-400 Nowy Targ

KRS: 0000792349
NIP: 7352796929
REGON: 121029702

e-mail: kontakt@nkp.podhale.pl
tel.: 18 266 52 30, 510 920 252

godziny otwarcia biura: poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki | 10:00-16:00

kierownik pierwszej drużyny:
Natalia Bosak: 788 586 135

© Copyright NKP Podhale