Pierwsza drużynaMarcin Zubek: Nie brakuje nam pomysłów jak ten czas wykorzystać

21 marca 2020
YIP05703

Czas epidemii i wstrzymane rozgrywki nie oznaczają przerwy od treningów. Zawodnicy NKP Podhale ciężko pracują, by być stale w gotowości do spotkań ligowych, gdy te – na co mamy nadzieję – ruszą po zapowiedzianej przez PZPN do 26 kwietnia przerwie. O szczegóły spytaliśmy trenera pierwszego zespołu – Marcina Zubka.

Fot. główne: Maciej ZubekNasz rozmówca: Trener Marcin Zubek

Jakub Udziela: Czy drużyna trenuje tylko indywidualnie?

Marcin Zubek: Sytuacja spowodowana epidemią w naszym kraju, a także obostrzenia prawne po decyzjach Rządu, nie pozwalają na ten moment na inną formę prowadzenia zajęć, tak więc zawodnicy pracują indywidualnie. Średnia wieku w naszym zespole to 22 lata i 8 miesięcy, także mamy jako sztab ten komfort, że częściej naszych zawodników trzeba hamować niż motywować, ale mamy też ten plus, że każdy zawodnik jest monitorowany. Dzięki systemowi Polar posiadamy na bieżąco kompleksowe dane na temat każdej jednostki treningowej, a to ułatwia nam znacząco planowanie oraz kontrolę procesu treningowego w obecnej sytuacji.


Fragment tygodniowego planu treningowego

Jak często w takim razie trenują piłkarze NKP Podhale? Ile jednostek treningowych w tygodniu mają do zrealizowania? 

Planując jednostki treningowe musieliśmy ze sztabem wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z aktualną sytuacją w naszym kraju. Najbardziej dla nas znaczący to brak dostępności siłowni dla wszystkich zawodników. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na podtrzymanie tych zdolności motorycznych, które są dla nas na tym etapie ważne i z takich korzystamy, tak by dodatkowo nie narażać naszych zawodników. Kontynuując odpowiedź, tak jak mówiłem wcześniej, proces planowania nie jest łatwy, gdy nie znamy daty powrotu do treningów grupowych, dlatego biorąc pod uwagę wiele czynników, stworzyliśmy plan w naszym przekonaniu najbardziej optymalny na ten moment. W mikrocyklu treningowym mamy łącznie siedem jednostek ukierunkowanych głównie na podtrzymanie zdolności motorycznych oraz jedną, która w sposób najbardziej zbliżony pod względem motorycznym odzwierciedla warunki meczowe. 


Trening wytrzymałości

A w jaki sposób zamierzacie utrzymać piłkarzy w rytmie meczowym? Czy jest to w ogóle możliwe?

Jesteśmy w stanie przygotować taką jednostkę treningową, która w sposób zbliżony pod względem motorycznym, będzie odzwierciedlała warunki meczowe, ale to tylko jedna ze składowych. Nie jesteśmy w stanie utrzymać zawodników w rytmie meczowym, więc robimy maksimum, które możemy.    

Czy trening piłkarzy opiera się w takim razie tylko na treningach w domu? Czy może występują jakieś treningi indywidualne biegowe lub z piłką? 

Treningi naszych zawodników zaplanowane są w taki sposób, że połowa zajęć odbywa się w domu z wykorzystaniem określonego sprzętu i to stanowi część związaną z akcentami siły, czy też regeneracji. Druga połowa odbywa się w terenie i tutaj główny nacisk kładziemy na wytrzymałość, którą akcentujemy w różny sposób. Oczywiście zajęcia w terenie odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.


Wykres po treningu biegowym w terenie

Na podsumowanie spytam więc: jak nastroje w drużynie i sztabie szkoleniowym? Jak przez ten czas pracujecie jako sztab? Macie nadzieję na szybkie wznowienie rozgrywek?

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, nie dotyczy tylko nas, dotyczy całego środowiska piłkarskiego. My jako sztab skupiamy się na tym, na co mamy wpływ, co możemy zrobić dla zawodników i co możemy zrobić dla naszego klubu. Wiadomo, że samo planowanie oraz kontrola aktualnego procesu treningowego wymaga poświęcenia sporej uwagi, tak by ta indywidualizacja treningu była efektywna. Nie jest to komfortowy czas, ale wychodzimy z założenia, że tylko od nas zależy jak go wykorzystamy, dlatego dzielimy obowiązki, tworzymy klubową bazę środków treningowych, pracujemy nad naszym modelem gry, sporo czasu poświęcamy na analizę indywidualną zawodników, a trener Mateusz kompleksowo pracuje z bramkarzami w sposób nieco inny, niż my z zawodnikami “z pola”. Naszą pracę kierunkujemy na to, co nam pomoże w przyszłości, w dalszym procesie prowadzenia zespołu. Jeśli chodzi o zawodników, to nie można być zadowolonym, gdy przygotowania trwają w naszym systemie rozgrywek tak długo, po czym po dobrym starcie rundy rewanżowej, jesteśmy zmuszeni do pauzy, w momencie gdy jesteśmy naprawdę w dobrej formie. Niemniej, tak jak mówiłem wcześniej, skupiamy się na tym, na co mamy wpływ, zawsze to powtarzam i to samo przekazujemy zawodnikom. Dlatego nie brakuje nam pomysłów jak ten czas wykorzystać i jak zadbać o dobrą atmosferę w obecnej sytuacji. Myślę, że część z tych pomysłów będzie można zobaczyć na naszym klubowym profilu już niedługo. Na to ostatnie pytanie odpowiem krótko: nie skupiamy się na tym, czy rozgrywki będą wznowione i kiedy będą wznowione, bardziej na tym, by być cały czas optymalnie przygotowanym, robiąc maksimum jakie możemy zrobić.


Protokół regeneracji

O Klubie

logoNKP-2

Nowotarski Klub Piłkarski PODHALE powstał we wrześniu 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, a obecnie roku funkcję tę sprawuje Michał Rubiś.

Kontakt

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”

ul. Kolejowa 161
34-400 Nowy Targ

KRS: 0000792349
NIP: 7352796929
REGON: 121029702

e-mail: kontakt@nkp.podhale.pl
tel.: 18 266 52 30, 510 920 252

e-mail: media@nkp.podhale.pl
tel.: 607 600 291

godziny otwarcia biura: poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki | 10:00-16:00

kierownik pierwszej drużyny:
Natalia Bosak: 788 586 135

© Copyright NKP Podhale