2009-2014
NASZE POCZĄTKI

W sezonie 2009/2010 rozpoczęto prace nad nowym klubem pod nazwą „Podhale Nowy Targ” (wciąż brak możliwości korzystania z nazwy „KS Podhale”). Data powstania klubu to 25 września 2009 roku – oficjalnie powstałego z połączenia sekcji piłki nożnej KS „Szarotka” Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS „Krokus-Podhale” Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos. Kolejne lata to awanse, stworzenie grup młodzieżowych oraz upragnione wejście do III ligi! Ponadto Zarząd Klubu nawiązał współpracę z wielokrotnym mistrzem Polski - Wisłą Kraków. W styczniu 2014 odbyło się walne zebranie członków NKP Podhale, na którym wybrano władze Klubu.
Grzegorz Hajnos - NKP Podhale 2011

Sezon 2010/2011

To sezon w którym drużyna seniorów występująca po raz pierwszy pod nazwą „Podhale Nowy Targ”, posiadająca w swych szeregach liczną grupę młodzieżowców wygrała podhalańską B klasę, zajmując 1. miejsce w tabeli  (z dorobkiem 58 punktów i bilansem bramek 108-23). Na ten dorobek złożyło się 19 zwycięstw, 1 remisu oraz tylko 2 porażek. Doszła również 3 drużyna młodzieżowa – junior młodsza, która okazała się rewelacją rozgrywek w swojej grupie. Zdominowała rywali uzyskując aż 104 bramki i jednocześnie tracąc tylko 13. W dwumeczu barażowym nieznacznie uległ drużynie Limanovii i w konsekwencji nie wywalczył prawa gry w Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Pozostałe sekcje nie uzyskały awansu do baraży o ligę wojewódzką.

NKP Podhale zwycięstwo w A klasie - Marcin Bobek

Sezon 2011/2012

Pierwszy zespół wzmacniał się kolejnymi zawodnikami z okolicznych wiosek oraz nowotarżanami. Drużynę prowadził Krzysztof Leśniakiewicz. Zespół seniorski wywalczył w w/w sezonie awans do nowosądeckiej ligi okręgowej (V liga), a w decydującym o awansie spotkaniu przeciwko Lubaniowi Tylmanowa pobito rekord frekwencji na trybunach podhalańskiej A klasy – łączna ilość widzów wynosiła około 1000, którzy zgromadzili się na Stadionie Piłkarskim „Koło” w Nowym Targu. Spotkanie to zakończyło się wygraną 4:1 po bramkach Ślusarka (2) i Wronki (2). W grupach młodzieżowych zgłoszono do rozgrywek 5 drużyn, dodano sekcję młodzików. Był to okres współpracy z krakowską Akademią Piłkarską 21 oraz zorganizowana letnią akcję „Wakacje z piłką.”

Sezon 2012/2013

Powołano drużynę rezerw, która w pierwszym sezonie wywalczyła awans do B klasy. Pierwszy zespół utrzymał się zaś w V lidze, opierając swą grę na wychowankach. Na koniec sezonu zajął 8. miejsce, z dorobkiem 40 punktów. W rundzie wiosennej zespół przejął były szkoleniowiec Lubania Tylmanowa – Marek Żołądź. W lipcu 2013 sponsorem strategicznym klubu został Wiesław Wojas – właściciel renomowanej firmy obuwniczej „Wojas”, były sponsor generalny ekstraligowego klubu hokejowego „Wojas Podhale Nowy Targ” (kontynuator tradycji „KS Podhale” – 19-krotnego Mistrza Polski). W tym też roku rozpoczęły się poważne ruchy transferowe. Celem budującej się drużyny był awans do IV ligi, a następnie – do III. W grupach młodzieżowych powołano sekcję orlików i żaków.

Sezon 2013/2014

pierwsza drużyna – zgodnie z założeniami – uzyskała awans do IV ligi, deklasując przeciwników. Zespół rezerw także zaliczył awans – z klasy „B” do „A”. Klub prężnie się rozwijał, czego potwierdzeniem było podpisanie 3-letniej umowy o współpracy ze sponsorem strategicznym „Wojas” oraz Miastem Nowy Targ, który udostępnił dla klubu zmodernizowany Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego (lipiec 2014). Jak mogliśmy przeczytać w prasie: „Firma Wojas SA przez trzy lata zapewni Nowotarskiemu Klubowi Piłkarskiemu „Podhale” stabilizację finansową, a miasto Nowy Targ udostępni na preferencyjnych zasadach stadion im. Piłsudskiego. Natomiast w ciągu tych trzech lat klub zobowiązuje się szkolić nowotarski narybek piłkarski i pierwszą reprezentacją wejść do III ligi.” Klub wystawił drużyny we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych w rozgrywkach podhalańskiego podokręgu.

2014-2018
CZAS PRĘŻNEGO ROZWOJU

Przede wszystkim ten okres czasu dla klubu NKP Podhale Nowy Targ to czas szybkiego rozwoju, a zarazem jak potrzebnego dla środowiska sportowego na Podhalu. W tym okresie naprawdę dużo się dzieje - nowy stadion, nowy sponsor strategiczny to też również nowe cele! Potężny rozkwit odnotowała również akademia, nie będąc dłużna zespołowi pierwszej drużyny. Coraz więcej młodych adeptów futbolu chce rozwijać swoją pasję i umiejętności, trenując w najlepszym klubie na Podhalu!

Sezon 2014/2015

Jeden z celów umowy partnerskiej z lipca 2014 roku został zrealizowany już w pierwszym sezonie, podczas którego NKP Podhale Nowy Targ zwyciężył w rozgrywkach IV ligi grupy małopolska-wschód i uzyskał awans do III ligi (na koniec sezonu 61 punktów, 19 zwycięstw, 4 remisy i 7 porażek, bilans bramek 63-33). Drużyna rezerw zakończyła sezon na 4. miejscu w tabeli A klasy. Do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 5 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior starszy). W klubie pracuje 7 trenerów, odpowiedzialnych za szkolenie dzieci i młodzieży w poszczególnych kategoriach i zespołach. Poziom wyszkolenia technicznego młodych adeptów futbolu rośnie, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży.

Sezon 2015/2016

Pierwszy zespół, wciąż pod wodzą trenera Marka Żołędzia, notuje spory sukces, zajmując wysokie, 4. miejsce w III lidze (grupa małopolsko-świętokrzyska) i utrzymuje się na tym poziomie rozgrywkowym jako jeden z 7 zespołów swojej grupy (reorganizacja rozgrywek: redukcja z ośmiu do czterech lig na poziomie III ligi). Drużyna rezerw zajmuje 7. miejsce na koniec sezonu w podhalańskiej A klasie. Na jesień drużynę prowadzi Krzysztof Leśniakiewicz oraz Robert Siemek, w rundzie wiosennej przejmuje ją trener Marcin Faron. W zespole tym występują głównie juniorzy starsi i młodzieżowcy.Do rozgrywek PPPN Nowy Targ zgłoszono 7 zespołów w 6 kategoriach wiekowych (żak, orlik, młodzik, trampkarz starszy, junior młodszy, junior starszy). Na wiosnę 2016 – na wzór najmocniejszych ośrodków piłkarskich w naszym kraju – powstaje w pełni profesjonalna Akademia Piłkarska Podhale. Pieczę nad projektem Akademii sprawuje Nowotarski Klub Piłkarski Podhale, a bezpośrednim partnerem jest Miasto Nowy Targ. Dyrektorem i koordynatorem zostaje Tomasz Gorczyk – były szkoleniowiec Górnika Zabrze, który brał czynny udział w tworzeniu struktur szkoleniowych i otwarciu Akademii Górnika. Był też członkiem sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Górnika za czasów Adama Nawałki.

Sezon 2016/2017

We wrześniu 2016 z funkcji trenera pierwszej drużyny rezygnuje Marek Żołądź. Jego następcą zostaje Dariusz Siekliński, który drużynę prowadzi do maja 2017. W końcówce sezonu stery pierwszego szkoleniowca obejmuje dotychczasowy drugi trener – Grzegorz Hajnos, który wygrywa finały Pucharu Polski na szczeblu OZPN oraz MZPN. Wygranie rywalizacji na szczeblu Małopolski to największy sukces podhalańskiego futbolu, historyczny dla nowotarskiej piłki, która po raz pierwszy zagości na salonach ogólnopolskich. W III lidze zespół zajmuje na koniec sezonu 8. miejsce. Drużyna rezerw podhalańską A klasę kończy na 5. miejscu. Nowo-powstała Akademia Piłkarska Podhale zgłasza do rozgrywek PPPN jako „NKP Podhale” aż 8 zespołów w 4 kategoriach wiekowych (żaki, orliki, młodzicy, juniorzy młodsi). Powstaje też Akademia Przedszkolaka. Młodzicy wygrywają swoją ligę i awansują do baraży o ligę małopolską. W nich, po ambitnej i wyrównanej walce, niestety odpadają. Struktura Akademii krystalizuje się, do klubu dołącza coraz więcej dzieci i młodzieży. Zespoły młodzieżowe jeżdżą do międzynarodowe turnieje, zarówno w kraju, jak i za granicę, Akademia mierzy się z takimi zespołami jak Górnik Zabrze, czy Wisła Kraków.

Sezon 2017/2018

W czerwcu 2017 pierwszym szkoleniowcem III-ligowej drużyny zostaje Tomasz Kulawik – legenda piłkarskiej Wisły Kraków. Prowadzi drużynę tylko do września 2017, kiedy to na tej funkcji zastępuje go Janusz Niedźwiedź, mający wyprowadzić zespół z kryzysu. Przed zakończeniem rundy jesiennej, udaje mu się awansować z drużyną z 14. na 10. miejsce, wygrywając 4 spotkania oraz notując 2 porażki i 2 remisy. Drużyna rezerw, prowadzona przez drugiego trenera – Grzegorza Hajnosa, a później trenera koordynatora Akademii Piłkarskiej Podhala – Tomasza Ligudzińskiego zajmuje 4. miejsce na koniec rundy jesiennej. Skład drugiego zespołu oparty jest o juniorów, młodzieżowców i graczy z szerokiego składu pierwszej drużyny, którzy nie grają w III lidze lub wracają do gry po kontuzji. Struktury Akademii Piłkarskiej Podhala i Akademii Przedszkolaka współgrają ze sobą i liczą już ponad 300 dzieci i młodzieży. Grupy juniorskie dostarczają utalentowanych młodzieżowców do pierwszego zespołu, a pozostali juniorzy z powodzeniem ogrywają się w drużynie rezerw w A klasie. Do rozgrywek młodzieżowych 2017/2018 zostaje zgłoszonych aż 12 drużyn we wszystkich możliwych kategoriach wiekowych. Drużyna Trampkarzy występuje w Małopolskiej Lidze Trampkarzy dla rocznika 2004 i jest rewelacją rozgrywek. Juniorzy starsi wygrywają jesień w lidze podokręgowej, zajmując 1. miejsce w tabeli.

2018-2021
STABILNOŚĆ I POZYCJA

Konsekwentnie wdrażany plany rozwoju Akademii Piłkarskiej przyniósł wymierne efekty w postaci uzyskanie Złotego Certyfikatu Szkółek Piłkarskich PZPN. Ponadto budowana wciąż z myślą o osiąganiu najwyższych celów pierwsza drużyna naszego Klubu to jeden z najbardziej liczących się w III lidze klubów, czego efektem było m. in. wywalczenie wicemistrzostwa na tym poziomie rozgrywkowym czy też awans na ogólnopolski szczebel Pucharu Polski.

Sezon 2018/2019

Po odejściu do Stali Rzeszów trenera Janusz Niedźwiedzia, drużynę objął Dariusz Mrózek. Drużyna sezon rozpoczęła od porażki z Chełmianką i kilku remisów, które jednak – jak się potem okazało – zapoczątkowały niezwykłą serię 28 (!) kolejnych meczów bez porażki (ostatnie 12 spotkań serii to same wygrane), która trwała aż do 11 maja (porażka na wyjeździe z Sieniawą 0:2). Mimo tego, Podhale wciąż utrzymywało się na 1. pozycji w tabeli, utrzymując stale dystans około 3-punktowy od „goniącej” nas Stali Rzeszów. Taka różnica punktowa trwała aż do końca rundy wiosennej – do bezpośredniego meczu Stali Rzeszów z NKP Podhale w 34. kolejce. Ten mecz miał zadecydować, kto awansuje do 2. ligi. Remis i wygrana dawała Podhalu utrzymanie fotelu lidera. Rzeszowianie potrzebowali zwycięstwa. Podczas niesamowitego święta futbolu w Rzeszowie (7 tysięcy ludzi na trybunach) miejscowi niestety pokonali nasze „Szarotki” 2:1 i to oni cieszyli się z awansu. Podhale zakończyło sezon historycznym sukcesem, jakim było najwyższe w historii 2. miejsce w III lidze. W Pucharze Polski Podhale awansowało do finału na szczeblu Podhala. Mecz ten odbędzie się w Maniowach 14 lipca 2019. wszystkie zespoły od młodzika po juniora starszego po raz pierwszy w historii klubu występowały w rozgrywkach na szczeblu województwa. Młodzik starszy i trampkarz starszy awans uzyskały po wygraniu ligi podhalańskiej oraz barażów na jesień, trampkarz młodszy, junior młodszy i junior starszy rozgrywki Małopolskie rozpoczynali już jesienią. Wiosna była bardzo udana dla naszych zespołów młodzieżowych. W ligach wojewódzkich młodzik starszy zajął 3. miejsce (na 8 drużyn) i awansował do 1. ligi, trampkarz młodszy w swojej lidze uplasował się na 6. lokacie (na 13 zespołów), trampkarz starszy przegrał bój o awans do 1. ligi 1 bramką (ostatecznie zajął 3. miejsce w stawce 8-zespołowej), junior młodszy rozgrywki zakończył na 6. pozycji (na 8 drużyn), a junior starszy jako beniaminek sezon w Małopolskiej Lidze Juniorów Starszych ukończył na 5. pozycji (na 14 zespołów). NKP Podhale Nowy Targ i Akademia Piłkarska Podhala stały się znaną i szanowaną w Małopolsce marką, mogącą jak równy z równym rywalizować z Akademiami klubów 1-ligowych, a nawet Ekstraklasowych. W roku 2019 zakończono również przygotowania do otworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego Podhala Nowy Targ o profilu piłka nożna, która swoje działanie zapoczątkuje rokiem szkolnym 2019/2020. Akademia wzięła również udział w procesie certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN, ubiegając się o najwyższe wyróżnienie – złotą gwiazdkę.

Sezon 2019/2020

Sezon 2019/2020 NKP Podhale rozpoczęło „w kratkę”. Z czasem zespół zaczął jednak powracać na zwycięskie tory, mogąc poszczycić się imponującymi wygranymi z teoretycznie wyżej notowanymi rywalami (jak np. 5:0 z Siarką Tarnobrzeg czy 3:0 z Wisłą Puławy). Rundę jesienną drużyna zakończyła w okolicach środka tabeli. W połowie grudnia decyzję o odejściu z Podhala podjął pierwszy trener – Dariusz Mrózek, który argumentował swoją decyzję chęcią powrotu w rodzinne strony (Bielsko-Białą). W międzyczasie (miesiąc wcześniej) funkcję Prezesa Klubu zaczął pełnić Michał Rubiś, przejmując obowiązki po Andrzeju Podgórskim. Nowy sternik Podhala zdecydował się na inwestowanie w nasz region oraz młodzież Akademii, stąd Dariusza Mrózka zastąpił jego dotychczasowy asystent, pochodzący z Podhala Marcin Zubek. Dobrze przepracowany zimowy okres przygotowawczy pozwolił świetnie zainaugurować sezon wyjazdową wygraną 3:2 nad KSZO Ostrowcem Świętokrzyskim. Później rozgrywki przerwała pandemia, a Podhale ostatecznie zostało sklasyfikowane na 8. miejscu w III lidze sezonu 2019/2020. W Pucharze Polski nasza drużyna przeszła wszystkie możliwe szczeble aż do finału wojewódzkiego, który odbył się już w wakacje 2020. 22 lipca na stadionie w Kalwarii Zebrzydowskiej „Szarotki” pokonały Wieczystą Kraków 2:1 po rzutach karnych i otrzymały promocję do gry w fazie ogólnopolskiej sezonu 2020/2021, gdzie w 1/32 finału zmierzyły się z Ekstraklasową Pogonią Szczecin.

W Akademii NKP wciąż wszystkie zespoły od młodzika po juniora starszego występowały w rozgrywkach na szczeblu województwa. Uruchomiono pierwszą na Podhalu piłkarską Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Coraz więcej utalentowanych piłkarzy z regionu zaczęło zasilać szeregi NKP Podhale Nowy Targ i Akademii Piłkarskiej Podhala. Akademia zakończyła również pozytywnie proces certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN i otrzymała złotą gwiazdkę jako jedna ze 117 szkółek w całej Polsce, wyprzedzając w tym rankingu nawet takie marki jak Wisła Kraków.

Sezon 2020/2021

Swoją pracę w roli pierwszego szkoleniowca kontynuował Marcin Zubek.

Początek sezonu to szereg komplikacji związanych z obostrzeniami pandemicznymi.

Mocno rozregulowany cykl przygotowań i duża rotacja w składzie zespołu odbiły się na drużynie (duże wahania formy), zwłaszcza na starcie sezonu, gdzie dobre mecze przeplataliśmy słabszymi.

Wydarzeniem, które odbiło się głośnym echem w całym regionie była nasze spotkanie z ekstraklasową Pogonią Szczecin w ramach 1/32 Pucharu Polski. Ostatecznie przegraliśmy to starcie 0:5.

Już do końca rundy jesiennej drużyna Marcina Zubka grała mocno w „kratkę” i przerwę zimową spędziliśmy w środkowej części tabeli.

Rewelacyjny był w wykonaniu nowotarżan start rundy wiosennej. Wzmocniona kadrowo drużyna nie przegrała 13 ligowych spotkań notując: 8 zwycięstw i 5 remisów! Wspaniała seria przerwana została 19 maja kiedy na własnym stadionie przegraliśmy 1:2 z Sokołem Sieniawa.

Koniec końców sezon zakończyliśmy na miejscu 7 w ligowej tabeli z bilansem 18 wygranych, 11 remisów i 11 porażek.

Bezwzględnie wartością dodatnią tego sezonu było wprowadzenie do pierwszej drużyny, wychowanków naszej Akademii. Aż 7 z nich zadebiutowało na poziomie 3 ligi.

– Biorąc pod uwagę ciągły proces budowy zespołu, nasz potencjał kadrowy, zmiany w sztabie szkoleniowym, czynniki na które nie mieliśmy wpływu, oraz proces wprowadzania młodych zawodników do zespołu, nasze wyniki były adekwatne do naszych możliwości – tak sezon podsumował trener Marcin Zubek, który zaraz po jego zakończeniu, zrezygnował tej funkcji.

O Klubie

Nowotarski Klub Piłkarski PODHALE powstał we wrześniu 2009 roku z połączenia sekcji piłki nożnej KS Szarotka Nowy Targ i drugoligowego klubu piłki halowej KS Krokus-Podhale Nowy Targ. Pierwszym prezesem został Krzysztof Antos, a obecnie funkcję tę sprawuje Michał Rubiś.

 

 

 

 

Aktualności

Media Społecznościowe

    nkppodhalenowytarg

   nkppodhale

   nkppodhaletv

Kontakt

Nowotarski Klub Piłkarski „Podhale”

ul. Kolejowa 161
34-400 Nowy Targ

KRS: 0000792349
NIP: 7352796929
REGON: 121029702

e-mail: kontakt@nkp.podhale.pl
tel.: 18 266 52 30, 510 922 015

e-mail: media@nkp.podhale.pl
tel.: 607 600 291

godziny otwarcia biura:

poniedziałek – piątek   8:00-14:00

kierownik pierwszej drużyny:
Natalia Bosak

© Copyright NKP Podhale